Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Liberty spouští provoz ve válcovně, návrat většiny zaměstnanců se ale opět odkládá

Areál ostravské huti Liberty., kdysi Nová huť. foto: ČTK

Většina zaměstnanců hutního podniku Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech ani tento týden nepůjde do práce. Huť jejich návrat opět o týden odložila, už podesáté. Nově se však vrátilo zhruba 250 lidí do jedné z válcoven. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s Tamehem na dodávkách energií.
  10:10aktualizováno  11:45

Převážná část zaměstnanců obou firem je doma od loňského 22. prosince. V úterý se mělo uskutečnit jednání zástupců Liberty, Tamehu a odborářů, které iniciovaly odbory. Šéf odborů Liberty Petr Slanina řekl, že tato schůzka byla posunuta. „Proběhne nejprve schůzka mezi Tamehem Czech a Liberty Ostrava bez nás, ta by měla být tento týden, a následně se k tomu nějakým způsobem připojíme,“ řekl Slanina.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Moratorium vyhlášené soudem podnik před věřiteli chrání od loňského prosince. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila a dluží mu skoro dvě miliardy korun. Liberty Ostrava zaměstnává zhruba šest tisíc lidí, Tameh okolo tří stovek.

Liberty však nově začíná vyrábět ve Steckelově válcovně svitky z přivezených bram (polotovarů). Mluvčí Liberty Ivo Štěrba uvedl, že provoz ve Steckelově válcovně se připojí k oddělením, kde se již zaměstnanci do práce vrátili. Jde o provozy, které nepotřebují energie od Tamehu - svařovnu trub, provoz důlních výztuží, silničních svodidel a servisní centrum závitových tyčí.

„Tento měsíc plánujeme spustit výrobu závitových tyčí na středojemné válcovně a bezešvých trubek na rourovně (válcování a tepelné zpracování). K dnešnímu dni je zpět v práci více než 1 750 zaměstnanců, od začátku roku jsme pro naše zákazníky vyrobili více než pět tisíc tun výrobků a zaznamenáváme i uspokojivý růst zakázek,“ uvedl Štěrba.

Přes 1300 věřitelů

Liberty podle něj dokončila přípravu restrukturalizačního plánu. „Tento týden ho budeme představovat všem našim věřitelům, abychom pro něj co nejdříve získali jejich podporu. Náš restrukturalizační plán jsme již také prezentovali minulou středu u soudu, ten následně rozhodl o zachování všeobecného moratoria do 21. března tak, jak bylo původně nastaveno. U soudu jsme také prezentovali nový posudek naší solventnosti, který zpracovali nezávislí experti,“ uvedl Štěrba.

Do 21. března chce Liberty restrukturalizační plán projednat se všemi věřiteli a bude se snažit získat jejich podporu pro svůj návrh, který podle firmy jediný zajistí budoucnost celého podniku, zachová pracovní místa a povede k plnému splacení všech pohledávek. Soud minulý týden uvedl, že věřitelů, kteří budou mít právo o plánu hlasovat, je více než 1 300.

Štěrba uvedl, že restrukturalizační plán má dvě varianty postupu. Varianta A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne. Plán B počítá s řešením bez Tamehu, i v tomto případě chce firma navyšovat produkci na válcovacích tratích, ale s využitím dovážených bram.

Pokud by Liberty dosáhla dohody s Tamehem, umožnilo by jí to spustit vysokou pec a ocelárnu a vyrábět vlastní materiál pro válcovací tratě. „Jsme dotazováni, jak se společností Tameh Czech jednáme, abychom vyřešili naši patovou situaci. Před dvěma týdny jsme například společnosti Tameh Czech učinili nabídku. O týden později jsme se na ně obrátili s dalšími návrhy a naposledy jsme je kontaktovali po soudním jednání ve snaze řešit současnou situaci,“ uvedl Štěrba.

Liberty a Tameh jsou provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, plyny a páry. Liberty dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. Když se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

22. února 2024

Autoři: ,