Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Soud rozhodl o pokračování ochrany Liberty, na jednání dorazil i šéf huti Gupta

Česko

  10:54aktualizováno  17:57
Krajský soud v Ostravě po více než šestihodinovém jednání rozhodl o pokračování ochrany před věřiteli ostravské huti Liberty. Soud jednal o návrhu reorganizačního správce, který poukazoval na to, že firma není solventní a není s to restrukturalizaci zvládnout. Na jednání přišel dokonce i indicko-britský majitel Liberty Sanjeev Gupta.

Moratorium má trvat do 21. března. „Jednání i rozhodování bylo složité, ale věnovali jsme se tomu poctivě a bylo provedeno řádné dokazování. Především bylo zjištěno, že nejsou splněny zákonné podmínky pro zrušení všeobecného moratoria, proto soud rozhodl o zamítnutí návrhu na jeho zrušení,“ konstatoval soudce Viktor Břeska.

Splněno nebylo podle soudu to, že by v návrhu na ochranu před věřiteli byly uvedeny nepravdivé skutečnosti. „Současně platí, že soud ani nezjistil, že by podnikatel měl moratoriem nebo restrukturalizací nepoctivý záměr. Bylo zjištěno, že došlo k velmi výraznému posunu, když podnikatel má již v dostatečném stadiu rozpracovanosti restrukturalizační plán a ten chce do konce příštího týdne předložit dotčeným stranám,“ poukázal soudce.

Generálního ředitele pro hutní provozy Liberty v Evropě a vedoucího krizového štábu situace v Ostravě Theunse Victora rozhodnutí soudu potěšilo. „Jsme přesvědčeni, že máme připraven velmi kvalitní plán pro oživení oceláren Liberty Steel tady v Ostravě. Zároveň tím zachráníme pracovní místa a dojde k uhrazení nesporných pohledávek,“ sliboval Theuns Victor.

Guptovi poděkoval za to, že se jednání v Ostravě zúčastnil osobně. „Všem Ostravanům jsme tak ukázali, že nám na osudu huti opravdu záleží,“ konstatoval.

Příchod samotného generálního ředitele a předsedy mezinárodního konglomerátu GFG Alliance, do kterého Liberty patří, většinu přítomných velmi překvapil. Gupta však k médiím nebyl příliš sdílný.

„Jsem tady, abych podpořil naše zaměstnance. Jednání je tajné. Cokoliv se chcete zeptat, obraťte se na můj tým. Mým plánem je dostat zaměstnance zpět do práce a ochránit produkci oceli v Ostravě,“ konstatoval Gupta, když asi po zhruba dvou hodinách vyšel z jednací síně.

Společně s ním přišel k soudu i advokát Robert Pelikán, který byl v minulosti ministrem spravedlnosti za ANO.

Hlasujících věřitelů více než 1 300

Dotčených stran, které musí Liberty seznámit s restrukturalizačním plánem, je podle soudce více než 1 300. „To jsou ti věřitelé, kteří budou mít hlasovací právo. Liberty jako podnikatel jim musí restrukturalizační plán předložit a oni se rozhodnou, jestli ho svým hlasováním přijmou, či nikoliv,“ řekl soudce Břeska.

O plánu by podle něj věřitelé mohli hlasovat někdy v dubnu. Je na Liberty, zda případně požádá soud o prodloužení moratoria. „Pro prodloužení však musí být splněny zpřísněné podmínky,“ řekl soudce.

Předseda odborů v huti Liberty Petr Slanina řekl, že nejdůležitější informace, která pro něj na soudu zazněla, je, že jsou nachystány dvě varianty. „Jedna varianta je s Tamehem, druhá varianta bez Tamehu, ale obě počítají s tím, že bude dál pokračovat prvovýroba, to znamená, že se rozjede vysoká pec,“ předestřel Petr Slanina. Rychlejší možností by podle něj bylo, kdyby se Liberty s Tamehem dohodla na cenách energií a Tameh by obnovil výrobu. V případě druhé varianty by obnovení výroby trvalo několik měsíců.

„Teď poběží restrukturalizace připravená Liberty a uvidíme, jak to dopadne dál, jestli se nakonec dohodneme na nějakém dalším způsobu spolupráce, jak to bude fungovat,“ řekl Michal Edl, partner společnosti Hart & Partners, která je insolvenčním správcem společnosti Tameh.

Miliardové dluhy

Liberty Tamehu několik měsíců neplatila za dodávky energií, dluh nakonec přesáhl dvě miliardy korun. „Liberty Ostrava by podle veřejných informací měla být v úpadku, místo toho zneužívá ochranné moratorium k oddálení řešení situace. To by mělo obnášet navrácení skoro sedmi miliard korun, které Liberty půjčila svým sesterským společnostem,“ konstatoval mluvčí společnosti Tameh Czech Patrik Schober.

Hlavním důvodem krize mezi dvěma podniky, na kterou ale doplácejí i další dodavatelé huti, je cena dodávek energií. Zatímco Liberty tvrdí, že jí Tameh dodává předražené energie a chce novou podobu smlouvy, Tameh toto odmítá. A podle Liberty odmítá i jednat.

„V uplynulých pěti letech jsme vedli se společností Tameh četná jednání, a to jak prostřednictvím zástupců korporátu, tak i na místní úrovni, a to s jejími akcionáři, představenstvem, konkurzním správcem a místním vedením. Naši partneři však odmítali vyjednávat o úpravě smlouvy, podle které nám účtují o 200 až 300 procent vyšší ceny za energie, než jaké jsou běžné tržní ceny,“ popsala verzi Liberty Kateřina Zajíčková.

Zcela odlišnou podobu příběhu nabízí mluvčí společnosti Tameh. „Tato námitka Liberty Ostrava neodpovídá skutečnosti. Veškeré ceny byly vždy společnostmi Tameh a Liberty odsouhlaseny dopředu,“ konstatoval Schober.

„Cena nadto odpovídá principu ‚cost-plus‘, tedy cena produktů je tvořena prokazatelně vynaloženými náklady, které Liberty může kontrolovat a také kontroluje, a ziskovou marží v průměrné výši pouze jedno procento,“ objasnil.

Nespornou pravdou je, že současný majitel Sanjeev Gupta kupoval někdejší Novou huť prostřednictvím skupiny Liberty už za platnosti této smlouvy a souhlasil s ní. Přes varování, že může přinést problémy. Na druhou stranu se Liberty v minulosti marně několikrát pokoušela vyvolat jednání k její změně.

Nabídka odkupu prý jen zastíracím manévrem

Agentura Reuters v pondělí zveřejnila článek, v němž krizový manažer Liberty Theuns Victor tvrdí, že huť nabídla Tamehu odkoupení ostravského provozu.

To ale zástupci Tamehu odmítli. „Je to jen zastírací manévr před středečním jednáním, kterým chce Liberty odvést pozornost od skutečného řešení problému, kterým by mělo být vrácení miliard korun zpět do republiky a zaplacení starých dluhů,“ řekl mluvčí Tamehu.

Věřitelem Liberty Ostrava je i stát - státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) firmě ručila za úvěr a za pohledávku loni zaplatila přibližně 1,5 miliardy korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden řekl, že majitel Liberty nemá vůli komunikovat o řešení situace s českou vládou. Pokud by se postoj majitele změnil, vláda podle Jurečky nabízí spolupráci, protože chce udržet výrobu a zaměstnanost v huti. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před měsícem řekl, že splátky EGAP a ostatní závazky vůči státu ale firma plní.

Autoři: ,

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...