Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

O osudu Liberty bude brzy jasno, věřitelé schválili restrukturalizační plán

Vysoké pece a další část rozlehlého areálu ostravské huti Liberty foto: Liberty Ostrava

O nejbližší budoucnosti huti Liberty Ostrava bude brzy jasno, její restrukturalizační plán schválila většina věřitelů. Výsledek ale ještě musí potvrdit soud a do hry může vstoupit i společnost Tameh Czech, kterou huť z okruhu dotčených stran vyřadila, i když je také jejím dlužníkem. Podle zástupců Liberty většina věřitelů hlasovala i pro vyškrtnutí Tamehu ze seznamu věřitelů. Ten mluví o manipulaci s hlasováním.
  11:13aktualizováno  15:32

Pro restrukturalizační plán hlasovalo více než devadesát procent věřitelů, a překonali tak požadovanou pětasedmdesátiprocentní hranici. Hlasování skončilo s pondělní půlnocí. Ve hře už mohou být jen hlasovací lístky poslané poštou, důležité je razítko s datem odeslání.

„Schválení plánu je pro náš podnik, který již znovu zprovoznil velkou část svých válcovacích tratí, dalším pozitivním impulsem. V práci je více než 1 700 zaměstnanců a roste počet zakázek. Liberty Ostrava pokračuje v plánech na opětovné spuštění vysoké pece a zvyšuje výrobu ve svých závodech,“ konstatovala mluvčí největší české huti Kateřina Zajíčková.

Hlasování věřitelů ale ještě není konečným výsledkem. V první řadě jej musí potvrdit Krajský soud v Ostravě. „Předpokládám, že soud s vysokou pravděpodobností tento týden o výsledku ještě nerozhodne,“ vysvětlil mluvčí krajského soudu Igor Krajdl. „Termín pro hlasování platí do pondělní půlnoci, následně vše bude muset schválit notář. Předpokládáme, že výsledky se ke schválení soudu nedostanou dříve než příští týden.“

Svou roli ještě může sehrát i postoj společnosti Tameh, která byla z hlasování vyloučena, ač je největším věřitelem ostravské huti. Zřejmě se bude postupu Liberty bránit soudní cestou.

„Společnost Tameh jsme se rozhodli vyloučit ze zúženého okruhu dotčených stran z toho důvodu, že by byla v konfliktu zájmů,“ komentovala nevpuštění právníků Tameh do sálu mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková. „V čem spočívá konflikt zájmů, je právní otázka, na kterou nyní nemohu odpovědět,“ dodala.

Rovněž o tom věřitelé hlasovali. „I v případě vyloučení Tamehu k tomu dala souhlas valná většina věřitelů,“ řekl za Liberty Ivo Štěrba.

Podle zástupců Tamehu však Liberty s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu manipulovala. „Tameh jako dotčený věřitel hlasoval proti restrukturalizačnímu plánu Liberty Ostrava, a jelikož Tameh jako největší věřitel Liberty Ostrava drží přes čtyřicet procent dotčených pohledávek, není výsledek přes devadesát procent matematicky možný,“ uvedl zástupce Tamehu Patrik Schober.

Dodal, že Tameh postup při hlasování a metodiku výpočtu hlasů věřitelů nechá podrobit veškerému dostupnému přezkumu. „Tameh tedy vznese námitku k soudu proti tomuto restrukturalizačnímu plánu. Trváme na tom, že Liberty Ostrava manipulovala s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu za účelem vyloučení největšího věřitele,“ nastínil.

„Navrhovaný plán vyvolává vážné obavy, zejména kvůli nejistotě ohledně emisních povolenek, nejasnému finančnímu plánu a nereálné době instalace nového energetického komplexu. Rozpory se sanačním projektem dále zpochybňují proveditelnost celé restrukturalizace,“ uzavřel Schober.

Reakci Liberty redakce iDNES.cz zjišťuje.

Spor Liberty a Tamehu má podle rozhodnutí soudu sledovat restrukturalizační správce a o jeho průběhu informovat. „Restrukturalizační správce má příští týden předložit zprávu o vylučování Tamehu, ten na její zpracování bude také potřebovat nějaký čas. A ten potřebují i soudci na prostudování všech těchto informací,“ doplnil Igor Krajdl.

22. února 2024

Restrukturalizační plán museli zástupci ostravské huti vypracovat poté, co soud na sklonku loňského roku požádali o vyhlášení moratoria vůči věřitelům. A přestože ti plán podle prvních informací v drtivé většině přijali, na konečné výsledky si ale všichni zainteresovaní budou muset ještě nějaký čas počkat.

Ani souhlas většiny hlasujících ve výsledku nemusí znamenat schválení restrukturalizačního plánu. „Určitě není automatické, že jej soud schválí, musí se přezkoumat, zda jsou splněny zákonné limity,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Zástupci Liberty musejí současně řešit další problém, protože není jisté, zda dostanou emisní povolenky. „Provozovatel požádal o změnu alokace, protože v roce 2023 došlo ke změně provozu, který může mít za následek změnu rozdělování povolenek. Pracovníci ministerstva životního prostředí nyní řízení přerušili, dokud provozovatel neprokáže, zda obnoví provoz,“ řekla Veronika Krejčí, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!