Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Líbí se mi klasický anglický styl

Česko

Podle průmyslového designéra Petra Novagua móda plní důležitou rozpoznávací funkci, kdo kam ve společnosti patří a jak se chce profilovat: „Než o sobě zdlouhavě vyprávět, je jednodušší vyjádřit se ve zkratce módou. Podobně dnes fungují třeba auta či elektronika.“ A jakou informaci o sobě podává Petr Novague, který pracoval například na designu Škoda ENVE a na řadě dalších produktů? „Často se nechávám inspirovat návrhářskými kolekcemi, které prezentují světové módní časopisy nebo webové stránky módních tvůrců. Právě mám na sobě outfit inspirovaný ušlechtilou britskou módou z jedné newyorské přehlídky. Klasický anglický styl se mi moc líbí a často tak chodím o víkendu nebo v pátek odpoledne, “ vypráví.

Mnoho času Petr tráví v obleku při jednání s majiteli firem. „Mám oblíbené značky Joop a Hugo Boss, které šijí dobře padnoucí obleky ve svižné a vyštíhlené elegantní linii. Dávám přednost uměřenější klasice, ale na druhou stranu nemám rád ani věci moc na vážno, takže ta moje klasika musí mít alespoň nějaký vtipně vyřešený malý detail. To je klíč, podle kterého si vybírám,“ dodává designér, který si právě proto dává záležet na doplňcích. „Rád podléhám filmové inspiraci. Pořídil jsem si retro hodinky TAG Heuer podle filmu Le Mans, kde je nosí Steve McQueen, nebo moje aktuální Omega Seemaster Planet Ocean, které nosí na zápěstí Daniel Craig v poslední bondovce. Ale neberu to doslova. Omegy s nápisem 007 bych si nikdy nekoupil, to už je pro mě kýč.“

1. Svetr Zara

Svetr pro styl v duchu anglické víkendové klasiky jsem objevil v Zaře. Vzhled je dobrý, ale kvalita nedostačující, je to tak svetr na měsíc, pak zežmolkuje. Klidně si ale takový svetr koupím, za chvíli by mě už stejně omrzel.

2. Košile Joop

Kupuji projmuté štíhlé střihy a mám rád zapínání se skrytými knoflíky, působí elegantně. Do obleku nosím výhradně košile Joop. Pro běžné denní nošení se mi zase líbí třeba výrazně barevné, oranžové či jasně modré od Bosse.

3. Kalhoty Yves Saint Laurent

Koupil jsem je v Itálii. Jsou v úzkém jezdeckém stylu přesně do holínek. Rád také nosím džíny Hugo Boss z kolekce Green, které jsou dobře vypracované.

4. Boty Corneliani

U bot se řídím také cenou. I cena určuje to, jestli je má ve vašem okolí někdo jiný. Baví mě objevovat designérské kousky. Z profesního hlediska mě zaujaly i kolekce, které vytvořila značka H&M ve spolupráci s návrháři, jako jsou Lagerfeld, Jimmy Choo, Lanvin – je to dobrý nápad, jak přiblížit skutečnou módu masám.

5. Diář ADK

Vytvořil jsem nový design diářů pro českou firmu ADK, který využívá velmi kvalitní materiál a typický prvek grafiky firmy – zkosený roh. Na diáři jsem tedy tenhle malý odkaz použil na přezce nebo useknutém rohu diáře.

Autor: