Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé budou uklízet, k volbám nepůjdou

Česko

Povodně mohou ovlivnit volební výsledek. Bude záležet, jak se při nich politici veřejnosti předvedou

PRAHA/TROUBKY Záchranáři už po několikáté za den přirážejí člun ke břehu. Z raftu vystupují manželé evakuovaní ze zatopeného domu. S sebou si vzali jen to nejnutnější. „Je to hrozné, už podruhé jsme ztratili všechno,“ říká muž. I když všechny obyvatele Troubek spojuje v těchto dnech obava z budoucnosti, volby do sněmovny jsou v tuto chvíli asi tím posledním, čím by se zabývali. A od čeho by si cokoli slibovali.

„Nikdo z politiků nám nepomůže, každý teď bude jen slibovat, možná sem i někdo přijede agitovat, ale pak si nikdo ani nevzdechne,“ mává rukou mladík, který pozoruje hasiče při práci.

„Je otázka, jestli lidé, kteří mají promáčené domy, budou mít o volby v takové situaci zájem,“ odhaduje scénář volebního víkendu v zatopených oblastech Vladimíra Hanzlíková, místostarostka obce Troubky, již zaplavila voda z rozvodněné Bečvy. Stejně hovoří i sociálnědemokratický starosta Bohumína Petr Vícha, který kromě nezájmu lidí upozorňuje na možné praktické těžkosti. „Pokud voda neopadne, budeme mít problém distribuovat v termínu volební lístky,“ varuje.

Na odstranění překážek už nyní pracují úřednické týmy jak na ministerstvu, tak i v krajích. „Ministerstvo vnitra nyní zjišťuje aktuální situaci v jednotlivých krajích, poznatky vyhodnotíme a na jejich základě připravíme krizový scénář,“ avizuje Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva. V krajích úředníci zjišťují, zda bude v obcích kde a čím volit. „Informace shromažďujeme, je to ještě moc čerstvé, ale snad s místy problém nebude. Bude potřeba zajistit dostatek náhradních lístků,“ řekla LN Věra Dostálová z úřadu Moravskoslezského kraje.

Téma, jak velká voda v postižených regionech nabourá volební víkend, rezonuje i v nejvyšších politických patrech. Ačkoli všechny strany už dříve ohlásily konec kampaně, ve skutečnosti v lovení voličů pokračují dál. Jen v pozměněné formě: místo propagace programu nabízejí pomoc zaplaveným. Šéf občanských demokratů tak například vynechal včerejší zasedání sněmovny a odcestoval do „svého“ Rožnova. „Považuji to za pochopitelné gesto, jsem na Rožnovsku doma,“ uvedl Nečas.

Domů na Moravu měl po poslanecké schůzi namířeno i lídr kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji Lubomír Zaorálek. Stranické sekretariáty se zase předháněly v rozesílání zpráv o poskytnuté finanční pomoci. Aktivitu lze číst jednoduše: politici se bojí, že přijdou o hlasy. „Pokud budou mít lidé problémy třeba s vysušováním domů, může to ovlivnit účast ve volbách,“ připouští místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. A zároveň kalkuluje: „Přístup našich hejtmanů, starostů a primátorů může být motivací, že naopak lidé k volbám přijdou.“ To jednička kandidátky ODS na Vysočině Miroslava Němcová voličské počty odmítá. „Prvotně přemýšlím nad tím, jaká strádání mají lidé.“

Politologové nicméně připouští, že pohroma může přinést body stranám, které lidem utkvěly v hlavách masivní kampaní. „Voliči mohou ocenit, že ve vážné situaci dokážou kampaň zastavit a cítit s oběťmi povodní,“ řekl LN politolog Roman Chytilek. Jiní si myslí, že voda s preferencemi nezamíchá. „Pokud neudělá některý z politiků nějaký naprosto nekorektní krok, nemělo by to vychýlit preference,“ míní politolog Jan Hubáček.

***

ZKUŠENOSTI Z CIZINY Pohromy a politici * USA: Hurikán Katrina, po jehož řádění se v srpnu 2005 octlo pod vodou New Orleans, je jedním ze synonym neúspěchů bývalého amerického prezidenta George W. Bushe. Jeho vláda totiž na katastrofu zareagovala pozdě. Nezvládnutá pomoc městu spolu s válkou v Iráku přispěla k porážce Bushových republikánů ve volbách do Kongresu v roce 2006. *Německo: Když koncem léta 2002 zasáhly Německo povodně, tehdejší kancléř Gerhard Schröder svým vystupováním zabodoval. Objížděl obce zasažené velkou vodou, což mu před blížícími se volbami přidalo na popularitě. V hlasování nakonec těsně zvítězil a zůstal v čele vlády.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...