Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé demonstrovali proti ACTA. V Praze se jich sešly dva tisíce

Slovensko

  15:18aktualizováno  17:27
PRAHA - V Praze a dalších českých městech se dnes protestovalo proti mezinárodní smlouvě ACTA. V hlavním městě šli v průvodu, kterého se v jednu chvíli účastnilo podle policejních odhadů až 2000 lidí. Protestující, svolaní Českou pirátskou stranou, požadovali odstoupení od obchodní dohody proti padělatelství.

Protest kvůli Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA) se konal 11. února také v Brně. Účastníkům protestu vadí to, že vláda ratifikaci pouze pozastavila a smlouvu výslovně nezamítla. foto: ČTK

Na Staroměstském náměstí v Praze se krátce po 14:00 sešlo asi tisíc lidí. Během pochodu Pařížskou ulicí přes náměstí Curieových, Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše před sídlo vlády narostl počet o další tisícovku. Po krátkých zastávkách u budovy kabinetu a na Klárově, zakončili zhruba v 16:00 protestující svou demonstraci na náměstí Jana Palacha. Zazněly krátké projevy.

"Pozastavení ratifikace ACTA považujeme za určité vítězství"

Česká vláda v týdnu pozastavila ratifikaci dokumentu. "Pozastavení ratifikace smlouvy ACTA považujeme určitě za vítězství, ale nepřeceňujeme ho. Chceme, aby byla dohoda zastavena úplně," řekl místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Smluva podle něj povede k cenzuře internetu a krácení ústavních práv občanů. "ACTA se netýká pouze pirátů, ale celé společnosti," prohlásil jeden ze členů hackerské skupiny Anonymous. Hackeři, kteří v minulých dnech napadli například webové stránky ODS, slíbili premiérovi Petru Nečasovi (ODS) příměří, pokud dohodu důrazně odmítne.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká pirátská strana pak vyzvala lidi, aby se o další osud dohody nepřestali zajímat. Strana se bude podle svých představitelů snažit o to, aby smlouvu přezkoumal Ústavní soud.

Proti dohodě, která podle jejích odpůrců omezí svobodné prostředí internetu, se dnes protestuje po celém světě. Jen v ČR lidé demonstrovali asi ve dvou desítkách měst. Někteří z účastníků pražského protestu měli masky Guye Fawkese z komiksu a filmu V jako Vendeta, které symbolizují Anonymous. Nad davem, na který dohlíželo desítky policistů, vlály pirátské vlajky a řada transparentů s nápisy jako ACTA smrdí, ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí, ACTA = kyberfašismus.

Průvod se nesl ve veselém duchu, hrála hudba, lidé podepisovali petici

Podle organizátorů petici jen v hlavním městě dosud podepsalo zhruba 2500 odpůrců dohody. Petiční akce se však stejně jako protesty konají i na dalších místech. Podobnou akci již odpůrci smlouvy měli na začátku února, kdy se na pražském Klárově shromáždilo více než 1000 lidí, kteří pak šli na Pražský hrad.

Protest kvůli Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA) se konal 11. února také v Brně. Účastníkům protestu vadí to, že vláda ratifikaci pouze pozastavila a smlouvu výslovně nezamítla.

Například v Brně přivedl nesouhlas proti obchodní dohodě na náměstí Svobody nejméně 300 lidí. Skandovali hesla jako "Internet nedáme" a "Stop ACTA". V Olomouci se na Horním náměstí shromáždila zhruba stovka odpůrců mezinárodní smlouvy ACTA. Obávají se především cenzury na internetu. "Kopie není padělek. To, že umíme z internetu pořizovat kopie, nemůže nikomu vadit. Je to stejné, jako kdyby si lampáři stěžovali na slunce, že svítí a snižuje jim tak zisky," uvedl jeden z mluvčích na olomoucké demonstraci. Zhruba po hodině proslovů se pochod demonstrantů vydal na Žižkovo náměstí.

Dvě stovky demonstrantů se sešly v Plzni. Celý protest proběhl v klidu a bez problémů. Asi padesátka převážně mladých lidí prošla na protest proti smlouvě ACTA karlovarskou třídou T. G. Masaryka. Skupinku tam zastavila hlídka městské policie, která si od tří mladíků, kteří měli na tvářích masky, vyžádala doklady totožnosti.

ČTĚTE DÁLE:

V Pardubicích se k celosvětovým protestům proti mezinárodní smlouvě ACTA připojily zhruba tři desítky především mladých lidí. "Jde o to, že nás bude systém šmírovat, například na letišti by mohli kontrolovat notebook. Další věc je, že se ACTA snaží tlačit poskytovatele internetového připojení k tomu, aby kontrolovali co dělají uživatelé," řekl jeden z účastníků a místopředseda pirátské strany v Pardubickém kraji Pavel Prchal. Lidi, kteří se na náměstí sešli, poměrně nízká účast nezaskočila. "Ta účast odpovídá zájmů českého občana o věci veřejné. Lidé se zajímají více o své soukromé věci," řekl Prchal.

Protestu proti dohodě ACTA se konal v několika českých i světových městech.

V Ústí nad Labem demonstrovalo proti dohodě ACTA podle odhadů policie asi 80 lidí. Prošli městem a skončili před ústeckým magistrátem, kde zaznělo několik projevů. Minulý týden se v Ústí na shromáždění ze stejného důvodu sešlo asi třikrát tolik lidí. Na náměstí v Teplicích, kde podobnou demonstraci svolali také na dnešní odpoledne, přišli čtyři lidé.

Svůj negativní postoj ke smlouvě vyjádřili lidé také v Českých Budějovicích, Jihlavě, Liberci, Sokolově, Šumperku, Valašském Meziříčí, Zábřehu, Zlíně či Znojmě.

Česká vláda tento týden pozastavila kvůli nejasnostem ratifikační proces smlouvy. Podobně se zachovalo Německo, Polsko a Slovensko. Zástupci hudebního průmyslu, podle nichž je smlouva potřebná, za to českou vládu kritizovali. Opoziční ČSSD naopak vyzvala vládu, aby od smlouvy zcela odstoupila.

Autoři: ,