Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé krizi přežijí, ne tak oligarchové, tvrdí Kreml

Česko

Oligarchové slábnou. Ruský prezident slibuje, že se jejich moc brzy rozdrobí mezi stovky podnikatelů. Rusové se tomu smějí.

MOSKVA/PRAHA Do dvou tří let skončí éra oligarchů a ruskou ekonomiku potáhnou malí a středně velcí podnikatelé, tvrdil v sobotu novinářům Arkadij Dvorkovič, jeden z poradců prezidenta Dmitrije Medveděva. „Lidé ekonomickou krizi přežijí, ne tak oligarchové,“ dodal Dvorkovič.

Prezidentův poradce řekl naplno to, co Medveděv v nedávném projevu zaobalil do slov, v nichž lidem sliboval, že modernizuje průmysl, přitvrdí v boji s korupcí a zredukuje roli státu.

„Neefektivní ekonomika, polosovětská sféra ve společnosti, mizerné demografické trendy a nestabilní Kavkaz. To jsou opravdu velké problémy, i pro státy jako je Rusko,“ napsal pak Medveděv v komentáři pro internetové stránky Gazeta. ru.

Přestože se řada obyčejných Rusů jeho ambicím směje - někteří mluví dokonce o cynismu -, podle Dvorkoviče mu je může paradoxně pomoci realizovat ekonomická krize, jejíž vinou ztrácejí moc a vliv už zmiňovaní oligarchové.

Lidé typu stále ještě nejbohatšího Rusa Olega Děripasky, kteří přišli k obrovskému majetku při privatizaci v 90. letech, ztratili v uplynulých několika měsících miliardy dolarů (dluhy samotného Děripasky činily koncem loňského roku 14 miliard dolarů). „Za dva tři roky se jejich moc rozdrobí mezi stovky malých a středních podnikatelů,“ tvrdí Dvorkovič.

Zatímco Medveděvův poradce vidí situaci nadějně, řada expertů varuje, že se v Rusku můžou začít vinou rostoucí nezaměstnanosti rozmáhat sociální nepokoje. Jako příklad uvádějí srpnový protest téměř půldruhé tisícovky dělníků z automobilky VAZ v Togliatti.

„Pochybuji, že by společnosti hrozily nějaké masivní sociální nepokoje,“ vedl si svou Dvorkovič. „Ve většině případů existují řešení, díky nimž lze nejen udržet výrobu, ale dokonce i vytvářet nová pracovní místa.“ Řešení hledejte u Medveděva Ani Medveděvův poradce ale není tak naivní, aby tvrdil, že situace v Rusku je růžová. Ruskou ekonomiku táhne vývoz nerostných surovin a oceli, jejichž ceny po masivním propadu na přelomu roku v uplynulých měsících znovu stouply.

„Na podzim se ale mohou ceny oceli a ropy znovu propadnout a nezaměstnanost může dál růst,“ přiznává Dvorkovič.

Proto je podle něj potřeba udělat to, co navrhuje Medveděv, totiž modernizovat průmysl, aby byl konkurenceschopný. Ruská ekonomika by tím pádem přestala být závislá jen na vývozu surovin.

„Většina našeho průmyslu produkuje výrobky, které jsou zastaralé nebo k ničemu,“ dodal Dvorkovič. Bez práce je dnes v Rusku zhruba 6,3 milionu lidí. Hrubý národní produkt klesl za první polovinu roku o plnou desetinu a vládě se už teď v rozpočtu nedostává desítek miliard dolarů.

***

Chce to modernizovat průmysl. Většina našich podniků produkuje výrobky, které jsou zastaralé či k ničemu.

Autor: