Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé nejvíce věří rádiu a armádě, nejméně odborům a církvím

Česko

  19:35
PRAHA - Češi nejvíce důvěřují rádiu, televizi a armádě, naopak nejméně odborům a církvím. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rádiu důvěřuje 67 procent dotázaných, televizi a armádě shodně 62 procent. Důvěře nadpoloviční většiny respondentů se těší i policie s 51 procenty. V případě soudů a tisku je to již těsně pod padesátiprocentní hranici - věří jim 49 procent.
Rádio (ilustrační foto)

Rádio (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Zatímco ale důvěra v policii, armádu i soudy roste, důvěryhodnost médií v očích veřejnosti podle CVVM spíš zvolna klesá, rádio a televize však přesto zůstávají na špičce žebříčku.

Dříve CVVM zahrnovalo rádio, rozhlas i tisk pod jeden pojem - média. Už několik let se ale ptá na každý z těchto sdělovacích prostředků zvlášť.

"U všech můžeme od března roku 2007 pozorovat mírně klesající tendenci v důvěře veřejnosti, přičemž tato tendence je nejzřetelnější v případě tisku, u něhož poslední šetření poprvé zaznamenalo podíl důvěřujících menší než padesátiprocentní," uvedli autoři výzkumu.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že neziskovým organizacím věří 43 procent dotázaných, tedy stejně jako bankám. V případě bank je ale na rozdíl od neziskových organizací ještě vyšší podíl těch, kteří jim nevěří - bankám nedůvěřuje 50 procent respondentů, zatímco v případě neziskových organizací je to jen 38 procent.

Nejméně důvěryhodnými z uvedených institucí jsou podle dotázaných odbory, jimž věří 36 procent lidí, a církve, kterým podle CVVM důvěřuje 28 procent.

Autoři: ,