Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé nesmějí v noci na ulici. Aby nerabovali

Česko

CONCEPCIÓN/PRAHA Deset tisíc vojáků nasadila chilská vláda v oblastech, které nejvíc postihlo víkendové zemětřesení. Jejich úkolem je zabránit rabování. Současně ale lidem pomáhají s odklízením následků katastrofy, která si podle včerejších informací vyžádala celkem 711 obětí na životech. Řada lidí je stále ještě pohřešována, a tak je možné, že počet mrtvých ještě vzroste. Záchranářům komplikují situaci zničené silnice, nefunkční telefonní linky a výpadky v dodávkách elektřiny. „Doposud jsme zachránili 25 osob. Tři lidé byli mrtví, nyní vyprošťujeme ještě dalších pět těl,“ citovaly agentury velitel zásahové jednotky v Concepciónu Fiana Arga. Podobně jako nedávno na Haiti i v Chile řeší hlavně akutní nedostatek pitné vody.

V oblasti Maule, v jejímž těsném sousedství bylo epicentrum zemětřesení, byl pro jistotu vyhlášen zákaz nočního vycházení na ulici. K témuž se úřady uchýlily i v Concepciónu, odkud bylo hlášeno nejvíc obětí a kde zprvu docházelo k případům rabování (lidé brali útokem hlavně obchody s potravinami). K ojedinělým pokusům vyrabovat obchody došlo během neděle dokonce i v hlavním městě Santiagu de Chile, ale policii se celkem rychle podařilo dostat situaci pod kontrolu. Aby toho nebylo málo, v noci z neděle na pondělí Chile postihlo další zemětřesení, tentokrát slabší, o síle 6,2 stupně Richterovy škály. Bezprostřední škody ani oběti na životech nebyly hlášeny, otřesy však vzbudily přinejmenším paniku.

Provoz už obnovilo letiště v Santiagu, které začalo přijímat mezinárodní lety. Podle oficiálních činitelů jsou startovací a přistávací plochy v pořádku, poškozeny byly jen některé budovy terminálu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda včera ČTK řekl, že nemá zprávy o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl Čech. VChile je jich podle něj kolem 300, z toho 150 turistů a 150 žijících trvale.

Autor: