Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé platili nepovolené parkování

Česko

ZLÍN U zoologické zahrady v Lešné u Zlína vzniklo „černé parkoviště“. Jeho provozovatel možná porušil několik zákonů.

Provozovatele nyní prověřuje zlínská radnice. Magistrát jej podezírá z nepovolené stavby, napojení na místní komunikaci bez souhlasu vlastníka, vybírání financí za poskytnuté služby bez vydání řádného potvrzení a nepovoleného parkování na zemědělské půdě.

Provozovatel nabízel parkoviště ve Štípě ve směru od Fryštáku návštěvníkům zoo minulý víkend. „Pravděpodobně však porušil několik zákonů. Jednak se napojil na silnici bez souhlasu vlastníka - města Zlína, a to tak, že zatrubnil příkop. K tomuto kroku neměl žádné povolení, a tak vybudoval nepovolenou stavbu. Navíc ani k parkování na těchto pozemcích nemá povolení,“ řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř.

Město pro případ, kdy u zoo nepostačují parkoviště, před několika lety povolilo využití dalších nezpevněných ploch. „Jedná se ale pouze o výjimečné případy, asi o dvacet dnů v roce, kdy auta zaparkovaná podél cest velmi komplikovala dopravní situaci ve Štípě. Dokonce bránila průjezdu hasičských vozů a sanitek a ohrožovala tak lidské životy,“ vysvětlil náměstek primátorky Hynek Steska. Dodal, že další parkování na zemědělské půdě již není možné. Stavební odbor tak podle mluvčí radnice Marie Masaříkové vyzve majitele pozemku k odstranění vybudovaného sjezdu z komunikace.

Podle stavebního zákona může majitel ještě požádat o dodatečné povolení. Ani v případě kladného stanoviska ho však neopravňuje na této parcele provozovat parkoviště. Věc začal prověřovat i živnostenský úřad. „Zjišťuje, zda provozovatel neporušil některou z povinností stanovenou živnostenským zákonem a zákonem o ochraně spotřebitele, zda například nenaplnil skutkovou podstatu neoprávněného podnikání, případně zda nevydával ani na žádost zákazníka doklady o parkování,“ uvedla Masaříková.

Dodala, že za neoprávněné podnikání by provozovateli v tomto případě hrozila pokuta až do půl milionu korun a za nevydávání dokladů mu může být uložena pokuta až do jednoho milionu korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: