Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé trhají orchideje, prý účinkují na potenci

Česko

VIMPERK Jednomu z mála druhů orchidejí, který roste v Česku, hrozí vyhubení. A to paradoxně nikoliv kvůli civilizačním vlivům, ale kvůli tomu, že si lidé hlízy této orchideje spojují s domnělými zázračnými účinky na mužskou potenci. Prstnatec májový, který patří mezi zvláště chráněné rostliny, kdysi rostl hojně po celém území republiky, dnes se ale jeho výskyt omezil prakticky jen na pohraniční pohoří a přírodní rezervace. Ani tady však vzácná orchidej nenašla klidné zázemí. Smůlu má totiž v tom, že její hlíza více než cokoliv jiného připomíná mužská varlata.

„Mezi lidmi je bohužel stále hluboce zakořeněná doktrína, že části rostlin nebo těl zvířat mají ozdravné účinky na ty části lidského těla, které tvarem připomínají,“ říká referent ochrany přírody Chráněné krajinné oblasti Šumava David Půbal.

Tvar hlízy prstnatce i jiných podobných orchidejí tak od pradávna vedl k tomu, že si lidé hlízu rozemílali na prášek, zvaný salep, s údajnými afrodiziakálními účinky.

Podle vedoucího ochrany ekosystémů Správy národního parku a CHKO Šumava Josefa Zollpriestra neměla pověra o afrodiziakálních účincích prstnatce na rostlinu dříve zdaleka tak devastující vliv, protože orchidej byla poměrně hojná.

„Nesnáší ale dusík, proto dnes zmizela z oblastí, kde se intenzivně zemědělsky hospodaří, do pohraničních hor,“ říká Zollpriester. Přísně chráněnou rostlinu tak lidé jezdí hromadně sbírat třeba do šumavského národního parku, i přes hrozbu až dvacetitisícové pokuty. A populace vzácných orchidejí je tak stále vzácnější.

Prstnatec májový je na tom jako vybíjení nosorožci Alfou a omegou možné záchrany prstnatce májového je ale podle odborníků především odpověď na otázku, zda prášek salep, získávaný z jeho hlízy, skutečně působí jako afrodiziakum, či nikoliv. „Je to, s odpuštěním, babská pověra, zděděná po předcích,“ tvrdí místopředseda České farmaceutické společnosti Pavel Grodza.

„Zřejmě jde spíše o psychologický efekt, daný tvarem hlíz a názvem čeledi rostlin,“ říká Grodza. Mánii sbírání prstnatců přirovnává k vybíjení nosorožců v Africe kvůli pověře, že prášek z jejich rozdrcených rohů pomůže mužům k nocím plným vášně.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...