Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Limity: část lidí koketuje s odchodem

Česko

Je to jejich soukromá iniciativa, říká vedení Horního Jiřetína o lidech, kteří chtějí jednat s firmou Czech Coal o přesídlení.

HORNÍ JIŘETÍN, Mostecko Zástupci občanského sdružení Dialog z Horního Jiřetína zahájí v únoru jednání s vedením společnosti Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal o nových podmínkách přesídlení v případě prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí.

Podkladem pro výpočet ceny za odkoupené domy a pozemky budou jejich odhady, řekl včera předseda sdružení Petr Leichner.

Vedení Horního Jiřetína s těžaři jednat odmítá.

Vzkaz těžařům: Upravte nabídky!

Sdružení vybralo šest typů nejčastěji obývaných nemovitostí v Horním Jiřetíně a sousedních Černicích a přizvalo dva odhadce, kteří jednotlivé rodinné domy či usedlosti ocení. „Odhady budou k dispozici do konce měsíce, poté pracovní skupina začne tvořit nabídku,“ uvedl Leichner.

Podmínky přesídlení podle něj musejí být odpovídající, reálné a přijatelné pro vlastníky, pokud budou ochotni kvůli případnému pokračování těžby opustit své dosavadní domovy.

Představitelé sdružení od počátku připouštějí vysokou míru pravděpodobnosti, že uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi bude dřív nebo později vytěženo a obě obce budou muset těžbě ustoupit.

Kritizovali však těžební společnost, že nijak neupravila původní nabídku na vypořádání nemovitostí z června 2006.

„Výzvu sdružení Dialog z loňského roku k aktualizaci podmínek nabídky, na které se chtějí i aktivně podílet, jsme vyslyšeli. Podmínky původní nabídky byly skutečně vytvořeny bez účasti obyvatel obou obcí, tenkrát chyběl oficiální partner. Zastupitelé Horního Jiřetína, pod který Černice spadají, s námi odmítli přes opakované žádosti jednat,“ uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná.

Prioritou obou obcí je podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta jejich zachování a rozvoj, což předpokládá neprolomení stávajících limitů těžby. Zastupitelé navíc požadují i odpis zásob uhlí pod oběma sídly.

Sdružení Dialog místostarosta Buřt označil za soukromou iniciativu lidí, kteří nemají žádné pověření či mandát, aby mohli jednat za obě obce.

Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před pěti lety odmítli. Zastupitelé odmítají s těžaři jednat právě na základě výsledku lidového hlasování, což je ale podle Liběny Novotné v rozporu s horním zákonem. Skupina Czech Coal je připravena investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přemístění obcí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: