Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lipavský se bude ptát šéfa slovenské diplomacie, o čem si povídal s Lavrovem

Tisková konference po setkání prezidenta Petra Pavla s Petrem Fialou, Markétou Pekarovou Adamovou, Milošem Vystrčilem a Janem Lipavským. (7. prosince 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský se 21. března v Praze při setkání ministrů zahraničí zemí V4 setká i se slovenským ministrem zahraničí Jurajem Blanárem, který před pár dny v turecké Antalyi jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
  17:43aktualizováno  17:59

Česká vláda pak na neurčito zrušila naplánované společné jednání české a slovenské vlády. Redakci iDNES.cz řekl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, že ministr zatím stále počítá s tím, že toto setkání se bude konat.

„Naši partneři doslova na druhé straně zeměkoule, na druhém konci světa rozumí tomu, že bezpečnost Evropy ovlivňuje bezpečnost celého světa. Proto mě mrzí, že kolegové na Slovensku to nevidí úplně stejně,“ řekl ministr Lipavský po jednání vlády, na němž kabinet Petra Fialy přistoupil k omezení kontaktů obou vlád. Šlo o reakci na to, že slovenská vláda pod vedením Roberta Fica otáčí zahraniční politiku své země východním směrem

„Nepovažujeme za vhodné, abychom uskutečnili společné zasedání české a slovenské vlády,“ oznámil po jednání vlády premiér Fiala.

Lipavský tak bude mít za necelé dva týdny šanci se Blanára z očí do očí zeptat, o čem Blanár jednal s Lavrovem, ministrem zahraničí Ruska, které rozpoutalo válku proti Ukrajině. „Nepochybně nás to bude zajímat,“ řekl v pátek iDNES.cz mluvčí resortu zahraničí Drake.

7. března 2024

Jednání v Černínském paláci se má účastnit i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který si taky třásl rukou s Lavrovem. Čtvrtým účastníkem jednání šéfů diplomacie zemí V4 bude polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.

Spor premiérů zemí V4 kvůli hodnocení ruské agrese probíhal i přímo před novináři

Když se koncem února v Praze potkali premiéři zemí V4, to, že se neshodnou v hodnocení Putinovy války proti Ukrajině, demonstrovali i přímo před novináři na tiskové konferenci.

„Pravda je taková, že Putin je válečným zločincem,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk. Není prostor pro vyjednávání, kdo je agresorem a kdo je obětí.

„Co se týče válečné viny, o tom se rozhoduje po válce,“ oponoval mu maďarský premiér Viktor Orbán.

Demonstranti tehdy vítali slovenského premiéra Roberta Fica i maďarského premiéra Orbána pískáním, voláním „hanba“ a transparenty jako „Fico, jdi domů do Ruska“ nebo „Fico + Orbán, zbabělé putinovské podržtašky“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!