Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lipavský míří do Prahy. Delegaci uvázlou v Indii vyzvedl náhradní armádní letoun

Český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Indii, Japonsko a Austrálii. Snímek pochází z Tokia. (1. března 2024) foto: Profimedia.cz

Delegace ministra zahraničí Jana Lipavského je na cestě do Prahy poté, co v neděli uvázla v indické Bombaji kvůli poruše letadla. Ráno o tom informoval mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Lipavský se vrací z téměř dvoutýdenní návštěvy Indie, Austrálie a Japonska, doprovází ho delegace asi deseti firem a institucí.
  7:37

Česká delegace odletěla z Bombaje zhruba ve 2:30 českého času, v plánu je mezipřistání v Bahrajnu kvůli doplnění paliva, uvedl Drake.

Lipavský v Indii v neděli uvázl kvůli technické poruše menšího z airbusů. Z Prahy byl následně vypraven větší letoun, který ministra a jeho doprovod vyzvedl. Kromě těchto dvou letounů používají čeští ústavní činitelé pro své cesty také armádní letouny CASA, které však vzhledem k nižšímu doletu a vyšší hlučnosti uvnitř kabiny nejsou vhodné pro cesty do vzdálenějších míst.

Lipavský na pracovní zahraniční cestu odletěl 22. února. V Indii se sešel se svým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem, vystoupil také na konferenci Raisina Dialogue. Do Austrálie přiletěl Lipavský jako první český ministr zahraničí po 20 letech.

Kromě představitelů tamní vlády a parlamentu se setkal i s českými krajany. Připomněl také památné turné fotbalového klubu Bohemians v této zemi v roce 1927, z něhož si tým z pražských Vršovic odnesl slavný znak s klokanem i název.

V Tokiu Lipavský podepsal dohodu o leteckých službách se šéfkou japonské diplomacie Jóko Kamikawovou. Jde podle něj o základ pro budoucí zavedení přímých letů mezi Českou republikou a Japonskem. V Ósace si prohlédl místo, kde se bude nacházet český pavilon při světové výstavě Expo 2025.

Autoři: ,

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...