Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Z Lipna upouští vodu ve velkém, 87 kubíků za sekundu ale Krumlov ustojí

Česko

  14:59
Obrovské množství vody odtéká v posledních dnech z vodní nádrže Lipno. Důvodem byl déšť i rychlé tání sněhu. Také proto v nedalekém Českém Krumlově platí třetí stupeň povodňové aktivity. Vypouštění je ale řízené, aby nenastaly větší problémy. Město by mělo zvládnout upouštění do 90 kubíků za sekundu.

Na Štědrý den ráno 23 kubíků za sekundu, o dva dny později 48 a ve čtvrtek dokonce 87 kubíků. Tak rychle v těchto dnech odtéká voda z přehrady ve Vyšším Brodu na okraji lipenské vodní nádrže.

Přítok do Lipna byl v uplynulých týdnech kvůli dešti i tání sněhu mimořádný, a tak bylo nutné začít ve velkém upouštět. „Do lipenské nádrže přitékalo čtyřikrát více vody, než z ní odtékalo,“ uvedl na začátku týdne mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Situace už by se ale měla postupně zklidňovat.

Vodohospodáři situaci řídí a drží odtok na hranici pod 90 kubíky za sekundu. To je totiž mimo jiné hranice, která by následně neměla způsobit větší potíže například v nedalekém Českém Krumlově.

Tam tak v noci na dnešek podle očekávání vystoupala Vltava na třetí stupeň povodňové aktivity. Pak na chvíli klesla na druhý stupeň, ale ráno byla opět na třetím. Krumlovští tuto situaci očekávali, dostali informace ve středu večer, a tak mimo jiné svolali krizový štáb.

„Povolali jsme služby města. Varovali jsme obyvatele sms zprávou a mobilním rozhlasem,“ sdělil mimo jiné starosta města Alexandr Nogrády.

Pro srovnání, při ničivých povodních v roce 2002 byl maximální přítok do Lipna dokonce 470 kubíků za sekundu a odtok 320 kubíků.

Lipenská přehradní nádrž na jihu Čech je s rozlohou 48,7 kilometru čtverečních největší nádrží na území České republiky. Slouží od konce 50. let minulého století.

Autoři: ,