Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lisabon projde. Těsně

Česko

Někteří senátoři ODS připouštějí, že potřebné hlasy pro smlouvu jejich klub dodá

PRAHA S Lisabonskou smlouvou to v Senátu nakonec nemusí být takové drama, jak naznačují někteří senátoři z ODS.

Jejich velká část sice schválení euroústavy i nadále odmítá, z ankety LN mezi nimi ale vyplývá, že by občanští demokraté nakonec přece jen měli dodat potřebný počet hlasů, aby po sněmovně mohl smlouvu schválit i Senát.

Ke schválení v horní komoře jsou zapotřebí tři pětiny hlasů, tedy 49 senátorů, pokud by na hlasování dorazili všichni. Ovšem ústavní většina není v Senátu daná fixně jako ve sněmovně, takže jde o tři pětiny z přítomných.

Sociální demokraté, Klub otevřené demokracie a lidovci dají pro Lisabonskou smlouvu dohromady 42 hlasů. Při plné účasti senátorů tedy stačí, když ODS dodá sedm lidí.

„Já úplně rozhodnutý nejsem, ke smlouvě jsem spíše kritický. Ale myslím, že se těch sedm hlasů najde,“ uvedl například senátor Karel Šebek.

Obdobně mluvil i jeho kolega Jiří Šneberger, ačkoliv sám chce hlasovat proti.

Klub ODS v Senátu si sice v úterý odhlasoval usnesení, podle kterého by jejich část mohla smlouvu podpořit jen v případě, že bude přijata novela jednacího řádu obou komor parlamentu a minimálně ve sněmovně schválena i smlouva o protiraketovém radaru. Jenže vše nasvědčuje tomu, že smlouva projde, i když tyto podmínky nebudou stoprocentně splněny.

Změnu jednacího řádu, která by měla působit jako pojistka při předávání kompetencí do Bruselu, by do dubna, kdy mají v Senátu o Lisabonu jednat, měla být podle poslance Marka Bendy (ODS) přijata minimálně sněmovnou. Už proto, že jsou pod ní podepsáni zástupci všech stran ve sněmovně. U radaru to tak jasné není. Ovšem proti razantnímu postoji zákonodárců ODS stojí i nejistota, co bude s radarem po nástupu Baracka Obamy.

„Pokud americká administrativa řekne, že radar nebude, nebo věc významně odsune, zásadně se mění situace. Pak by taková podmínka byla samozřejmě nesmyslná,“ připouští Šneberger.

Sobotka je pro smlouvu Byť v senátním klubu stále převažují výrazní odpůrci Lisabonské smlouvy, najdou se tam i tací, kteří pro euroústavu hlasovat budou. Například šéf Senátu Přemysl Sobotka či senátor Bedřich Moldan. Možnost hlasování pro smlouvu připustili i někteří další.

„Jsem stoprocentně pro Lisabonskou smlouvu. Zažil jsem jednačtyřicet let totality, a i když mám ke smlouvě řadu výhrad, je pro mě Brusel ideální demokratické prostředí,“ řekl LN Sobotka.

„Myslím, že se těch sedm hlasů najde,“ uvedl senátor Karel Šebek

Jak budou hlasovat o Lisabonu senátoři ODS

nechce prozradit: Richard Svoboda Miroslav Škaloud Tomáš Töpfer

neví: Pavel Eybert Tomáš Grulich Jan Hálek Vítězslav Jonáš František Kopecký Luděk Sefzig Pavel Sušický Karel Šebek

proti: Milan Bureš Pavel Čáslava Zdeněk Janalík Tomáš Jirsa Liana Janáčková Tomáš Julínek Jaroslav Kubera Jiří Liška Tomáš Kladívko Jiří Oberfalzer Jiří Pospíšil Vlastimil Sehnal Zdeněk Schwarz Jiří Šneberger Jiří Žák

LN se nepodařilo zastihnout: Jana Nádvorníka, Jiřího Nedomu, Petra Pakostu, Danielu Filipiovou, Jiřího Stříteského, Václava Vlčka

pro, ale jen když sněmovna schválí americký radar: Alena Palečková Alena Venhodová

určitě pro: Bedřich Moldan

Přemysl Sobotka

Alexandr Vondra

Autor: