Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lisabon v otázkách a odpovědích

Česko

Jak rozhodl německý soud? *Německý ústavní soud rozhodl, že Lisabonská smlouva je v souladu s ústavou. Ratifikaci ale pozastavil, nejdříve žádá přijetí zákona, který dá německému parlamentu větší podíl na rozhodování. To by však nemělo znamenat zbrzdění celého procesu.

Parlament má o tomto zákoně rozhodnout na svém zasedání buď 26. srpna, nebo 8. září. Kolik zemí již smlouvu ratifikovalo?

*Dokument dosud schválilo 24 zemí EU. Doufá se, že ratifikační proces v celé EU bude dokončen na podzim a smlouva začne platit 1. ledna 2010.

Kde ještě zbývá rozhodnout? *V Irsku se čeká na výsledek opakovaného referenda, které by se mělo konat na začátku října. Podle všech průzkumů by smlouva měla projít.

* Polský parlament smlouvu schválil, musí ji ale ještě podepsat prezident. Lech Kaczynski uvedl, že tak učiní na podzim po irském ANO.

* Velkou neznámou zůstává chování českého prezidenta Václava Klause. Ten prohlásil, že s podpisem „spěchat nebude“. Navíc se spekuluje o tom, že může otálet až do léta, kdy se budou konat britské parlamentní volby. Ty nejspíš vyhrají konzervativci, kteří několikrát zopakovali, že vyhlásí o smlouvě referendum - to by mohlo znamenat, že bude Lisabon definitivně smeten ze stolu.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...