Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Liška: Mám obavy, budu je hlídat

Česko

Ministr Ondřej Liška se ostře ohradil proti názorům komunistické zastupitelky Marty Semelové. Podle političky je výuka dějin na školách plná lží a polopravd.

PRAHA Výuka novodobých dějin je plná lží a polopravd. Dějiny jsou zkreslované v duchu nejhrubšího antikomunismu. To si alespoň myslí pražská zastupitelka za KSČM Marta Semelová. Vyzvala proto „všechny“ k ovlivňování výuky novodobých dějin na školách. O jejím prohlášení jako první informoval server Aktuálně.cz.

To se ovšem vůbec nelíbí ministru školství Ondřeji Liškovi. Její výzvu považuje přinejmenším za problematickou. Členy KSČM, kteří se po nedávných krajských volbách dostali do krajských rad a zastupitelství, hodlá bedlivě sledovat. Tedy hlavně to, jak se bude školská politika v krajích vyvíjet.

„Doufám, že k žádným pokusům o ovlivňování výuky dějepisu na školách nebude v krajích docházet. Pro takovéto obavy sice nyní nemám důkazy, nicméně to nemohu ani úplně vyloučit,“ řekl ministr. Nejen on však už musí názory komunistické strany a jejích členů brát přinejmenším v potaz. Důvodem je právě fakt, že se komunisté dostávají, zatím pouze v krajích, k moci. „Nejsem to jen já, kdo s obavou sleduje nástup a návrat komunistů do exekutivních funkcí,“ dodal Liška.

Zatím to však vypadá, že se komunisté nechtějí do výuky nijak zapojovat. Naopak, s doslovným vyjádřením Marty Semelové se neztotožňují. „Jen samotné školy by si měly určovat, jak bude výuka vypadat. Radit jim mohou pouze historici, a ne žádní politici. Ani u nás v kraji to rozhodně dělat nebudeme,“ řekl například náměstek moravskoslezského hejtmana Karel Konečný z KSČM. A podobný názor má i vedení komunistické strany. Podle jejího místopředsedy Jiřího Dolejše nechce jeho strana politicky zasahovat do procesu výuky.

Komunisté se s ministrem školství shodnou na jednom: výuka historie na školách by měla být objektivnější. Komunisté si ale slovo „objektivita“ zjevně vykládají jinak než ministr. „Učitelé mají možnost sestavovat svobodně hodiny, přizpůsobovat je zájmu žáků, můžou je obohacovat o výstřižky z novin, dokumentární filmy a zvát pamětníky,“ upřesnil totiž možnosti učitelů ministr Liška.

Jenže právě přednášky pamětníků Semelová nejvíce kritizovala. Nelíbí se jí, že školy spolupracují s Ústavem pro studium totalitních režimů, Člověkem v tísni či s Konfederací politických vězňů. „Vyzýváme všechny, abyste odmítli tyto aktivity,“ napsala zastupitelka. Rozzlobila tak Ústav pro studium totalitních režimů. „Věříme, že éra nařízeného,objektivního výkladu dějin‘ skončila s nastolením demokratického režimu v listopadu 1989 a koncem vlády KSČ. Jednotný výklad dějin je nebezpečnou fikcí,“ reagoval mluvčí ústavu Jiří Reichl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!