Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Literární časopisy píší ministrovi

Česko

Zástupci literárních časopisů sepsali společný dopis, v němž žádají ministra kultury, aby řešil nastalou kritickou situaci jejich financování v letošním roce.

PRAHA Šéfredaktoři literárních časopisů včera zaslali ministru kultury dopis, v němž reagují na výrazné snížení letošní částky vyčleněné právě na literární periodika a další literární akce.

O tomto faktu jako první informovaly v úterý LN, poté, co se na internetových stránkách MK ČR objevilo upozornění: „Vzhledem k tomu, že rozpočet MK určený pro kulturní aktivity je v roce 2009 výrazně nižší než v roce minulém, odbor umění a knihoven upozorňuje, že této skutečnosti bude odpovídat výše přidělených dotací.“

Vloni bylo na literární projekty vyčleněno celkem 20 075 000 korun, z toho na literární časopisy 11 085 000 korun. Letos je však celková částka, kterou by měla komise rozdělovat příští úterý, pouhých devět milionů. Existence literárních časopisů je tak evidentně ohrožena již před tím, než se dozvědí konkrétní přidělenou částku.

Někdo si chce umýt ruce Proto se nyní zástupci literárních časopisů obrátili na ministra kultury s žádostí, aby kritickou situaci s ohledem na kontinuitu polistopadového kulturního života řešil. Stejně tak ale dopis adresovali grantové komisi - aby zvážila, zda vůbec takto rapidně snížené finance rozdělovat. Při tak nízké částce se totiž komise stává pouze prostředníkem, díky jehož doporučení na rozdělení peněz by bylo ministerstvo naoko zbaveno odpovědnosti.

Literární kritik a bývalý šéfredaktor Literárních novin Vladimír Karfík, který je předsedou komise, se již na začátku týdne pro LN vyjádřil v tom smyslu, že pokud peníze zůstanou v ohlášené „výši“, dovolí si ostatním členům navrhnout, aby se svých postů vzdali a ministerstvo tyto finance rozdělilo samo.

O tom, jak dlouhodobě nízké částky vydávané na literaturu, a především pak aktuální existenční ohrožení, negativně ovlivňují zdejší literární prostředí, svědčí i samotná výzva ministrovi. Místo aby mezi sebou časopisy a jejich autoři vedli polemiky třeba o novinkách české beletrie, sepisují společně prosebné dopisy...

***

V Praze dne 18. 2. 2009

Vážený pane ministře, vážení členové grantové komise, literární časopisy stojí před zánikem. Ministerstvo kultury ČR v letošním roce dramaticky snížilo dotace pro oblast literatury z loňských pouhých 20 milionů na likvidačních 9. Snížení už tak skromné podpory znamená pro časopisy, po léta budující redakční a čtenářské zázemí, nevyhnutelný konec. Nelze totiž spoléhat na to, že zastavení jejich činnosti bude jen dočasné. Vzhledem k tomu, že rozpočet MK ČR se nesnížil, nepovažujeme toto rozhodnutí za úsporné opatření, ale spíše za nepochopitelný útok na literaturu a živé umění obecně. Pokud bude realizováno, bude to nepřehlédnutelný krok Vašeho úřadu, nesrovnatelný s žádnou akcí ministerstva kultury po roce 1989. Literární periodika jsou páteří literárního života, tříbí myšlení o literatuře, poskytují důležité informace o nových směrech, autorech a o knižním trhu, podílejí se na utváření hodnotových kritérií. Zajišťují nezbytný komunikační prostor mezi autory a čtenáři, uchovávají literární tradice a kontinuitu české literatury. Jsou jednou z mála příležitostí pro tvůrčí výboje a další rozvoj literatury, která je ostatně základem veškeré evropské kultury. Je zřejmé, že může-li se Česká republika, zvláště v době svého předsednictví EU, nějak zviditelnit, je to právě prostřednictvím bohatého kulturního života. Obracíme se proto na Vás, vážený pane ministře, abyste své rozhodnutí o krácení dotací pro českou literaturu přehodnotil a zvýšil podporu minimálně na úroveň loňského roku. Zároveň se obracíme na grantovou komisi, aby za stávající situace zvážila svou účast na tomto likvidačním procesu. S pozdravem

Miroslav Balaštík šéfredaktor měsíčníku Host Lubor Kasal šéfredaktor literárního časopisu Tvar Petr Šrámek redaktor revue Souvislosti

Libuše Bělunková šéfredaktorka kulturního časopisu A2 Terezie Pokorná šéfredaktorka Revolver Revue

Autor: