Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Krabčicích ukradli anglického plnokrevníka, patří čečenskému vůdci Kadyrovovi

Anglický plnokrevník, který zmizel ze stáje v Krabčicích na Litoměřicku. foto: Policie ČR

Ze stáje v Krabčicích na Litoměřicku někdo ukradl anglického plnokrevníka v hodnotě bezmála 400 tisíc korun. Jedná se o hřebce jménem Zazou, který patří čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi. MF DNES to potvrdil důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Případem se zabývá policie.
  11:05

„Litoměřičtí policisté přijali oznámení o krádeži koně ze stáje v Krabčicích. Ke krádeži mělo dojít pravděpodobně v noci ze 3. na 4. března,“ sdělila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

„Neznámý pachatel zřejmě v prostorách pro ustájení koní odstranil z posuvných dveří jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. Po pachateli krádeže a po odcizeném koni nyní intenzivně pátráme,“ podotkla mluvčí.

Policie se v souvislosti s případem obrací i směrem k veřejnosti. „Pokud někdo může ke skutku poskytnout jakékoliv informace, může zavolat na linku 158, nebo se dostavit na nejbližší policejní služebnu,“ dodala Kofrová.

Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Server Jezdci.cz přinesl informaci, že kůň byl spolu s dalšími součástí majetku, které Česko na základě mezinárodních sankcí zmrazilo čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi. Ten je jedním z nejmocnějších lidí v Rusku a má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Zvíře si pořídil v roce 2012. Kůň má za sebou úspěšnou dostihovou kariéru, po níž se stal žádaným plemeníkem.

Informaci o krádeži koně potvrdilo také ministerstvo financí, které před lety omezilo peněžní toky stáje. „Finanční analytický úřad již v této souvislosti přijal příslušná opatření. S ohledem na probíhající vyšetřování této kauzy Policií ČR však nemůžeme nyní k záležitosti poskytnout více informací,“ uvedl mluvčí Mikuláš Halás.

Loni v lednu, zhruba měsíc před začátkem konfliktu na Ukrajině, se koně z hřebčína v Krabčicích pokusila odvézt dvojice rusky mluvících mužů s tím, že mají pokyn přemístit jej do Polska. Majitel stáje jim však zvíře nevydal.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...