Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Praha se po 30 letech rozroste

Česko

  22:34
PRAHA - Hlavní město se zřejmě poprvé po třiatřiceti letech rozroste o novou obec. Připojit k metropoli se chtějí Přezletice, obec s 801 obyvatelem na severovýchodním okraji Prahy. Žádost projednali včera pražští radní.

Praha. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Není vyloučeno, že Přezletice nejsou poslední obcí, která se v blízké budoucnosti začlení do velkoměsta. Spekuluje se například o Hostivicích.

Přestože Praha se k přání Přezletic staví vstřícně, skutečné připojení vsi je během na dlouhou trať. Připojení obce k hlavnímu městu by totiž znamenalo změnu hranic krajů, která vyžaduje novelizaci zákona, a tím posvěcení parlamentu. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka by reálný termín připojení mohl být za tři roky, před komunálními volbami.

Pro připojení Přezletic jsou jednomyslně  tamní zastupitelé i většina místních obyvatel. Ze 377 těch, kteří se zúčastnili ankety o připojení, bylo 323 lidí pro.

„Nápad připojit se k Praze vzešel od našich občanů. Na jejich popud jsme uspořádali anketu, kde se jasně ukázalo, že většina lidí připojení k hlavnímu městu podporuje,“ říká starostka Přezletic Veronika Vrecionová.

Další podrobnosti
o budoucím rozvoji Prahy
si přečtěte ve středečním vydání deníku