Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Praha si uřízne šílenou ostudu

Česko

  21:10
PRAHA - Architekta Jana Kaplického už debaty o jeho blobu nebaví. Chce mluvit o architektuře a principech krásna.

Architekt Jan Kaplický ve svém studiu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jak jste spokojen s včerejším jednáním týmu Národní knihovna?
Na to se zeptejte těch pánů. Pana primátora a pana prezidenta. Já jsem architekt, já nejsem politik, abych stále dával nějaká prohlášení. Já jsem dal ultimátum, že rozhodnutí musí padnout do měsíce. Jak se mám cítit, když vám tady v Klementinu předvádím model knihovny a musím si tu skleněnou vitrínu otírat sám. To by měl dělat pan prezident.

Ředitel knihovny Ježek řekl, že vnímá jako vítězství postoj komise architektů a památkářů, kteří dali stavbě zelenou. Cítíte nějaké vítězství?
Ten včerejší závěr týmu je nezávěr. A jestli se knihovna nepostaví, Praha si uřízne šílenou ostudu. Vůbec se to nikam neposunulo a všechno jsou to jen výmluvy. Někdo za tím musí stát. Ptejte se proč. Já jsem se na to primátora ptal, ale odpověď jsem nedostal.

Budete se skutečně soudit, jestliže ze stavby sejde?
Raději se ptejte na to pozitivní, třeba kolik knih tam bude. To je česká choroba, stále rozmazávat to negativní. Jde přece o krásu, dámy.

Někteří lidé se o blobu vyjadřují, že je odpudivý. Podle vás je tedy jednoznačně krásný?
Má to být nejkrásnější stavba v Evropě. A nejen to, i nejmodernější knihovna v Evropě, kam se vejde deset milionů knih. Jde o českou knihu, o českou kulturu, o knihovnu. Vloni na zasedání knihovnické unie v Kapském Městě řeklo 160 knihovníků světa, že nám už teď tu stavbu závidí.

Další podrobnosti o plánované výstavbě Národní
knihovny si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat