Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Praha si uřízne šílenou ostudu

Česko

  21:10
PRAHA - Architekta Jana Kaplického už debaty o jeho blobu nebaví. Chce mluvit o architektuře a principech krásna.

Architekt Jan Kaplický ve svém studiu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Jak jste spokojen s včerejším jednáním týmu Národní knihovna?
Na to se zeptejte těch pánů. Pana primátora a pana prezidenta. Já jsem architekt, já nejsem politik, abych stále dával nějaká prohlášení. Já jsem dal ultimátum, že rozhodnutí musí padnout do měsíce. Jak se mám cítit, když vám tady v Klementinu předvádím model knihovny a musím si tu skleněnou vitrínu otírat sám. To by měl dělat pan prezident.

Ředitel knihovny Ježek řekl, že vnímá jako vítězství postoj komise architektů a památkářů, kteří dali stavbě zelenou. Cítíte nějaké vítězství?
Ten včerejší závěr týmu je nezávěr. A jestli se knihovna nepostaví, Praha si uřízne šílenou ostudu. Vůbec se to nikam neposunulo a všechno jsou to jen výmluvy. Někdo za tím musí stát. Ptejte se proč. Já jsem se na to primátora ptal, ale odpověď jsem nedostal.

Budete se skutečně soudit, jestliže ze stavby sejde?
Raději se ptejte na to pozitivní, třeba kolik knih tam bude. To je česká choroba, stále rozmazávat to negativní. Jde přece o krásu, dámy.

Někteří lidé se o blobu vyjadřují, že je odpudivý. Podle vás je tedy jednoznačně krásný?
Má to být nejkrásnější stavba v Evropě. A nejen to, i nejmodernější knihovna v Evropě, kam se vejde deset milionů knih. Jde o českou knihu, o českou kulturu, o knihovnu. Vloni na zasedání knihovnické unie v Kapském Městě řeklo 160 knihovníků světa, že nám už teď tu stavbu závidí.

Další podrobnosti o plánované výstavbě Národní
knihovny si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat