Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

LN: Úřady neřeší násilí v dětských domovech

Česko

  20:10
NOVÝ JIČÍN - Co se děje za zdmi dětských ústavů? Dokázat násilí páchané na dětech je těžké, a to dokonce i v případě, kdy o poměrech promluví někdo zevnitř. Jako třeba dvě děti z dětského domova v Novém Jičíně, které vypověděly, že je zástupce ředitelky Michal Pokorný zbil či brutálně uhodil.

Děcák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jejich výpověď potvrzují i někteří vychovatelé. „Je to nervák, nedokáže se ovládnout,“ říká o Pokorném bývalý vychovatel Gabriel Plešek: „Souvisí to i s tím, že si myslí, že si může dovolit všechno.“ Zřizovatele domova, Moravskoslezský kraj, to nechává klidným. Podle Ivany Jírů z odboru školství si děti mohly vymýšlet. Žádné nepravosti prý nejsou možné, protože v domově „jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří prošli psychologickým testem“.

„Pokud se chce někdo dobrat pravdy, dobere se jí. Ale musí mít vůli to rozplétat,“ oponuje bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Současný systém kontrol podle ní často selhává, protože se více než právy klientů zabývá ekonomikou a hygienou. Roli podle Šabatové navíc hraje „profesní slepota, osobní vazby a nedostatečný respekt k dítěti a jeho rodičům“. Miroslav Luba, který rodičům dětí z novojičínského domova pomáhá, se chce obrátit na ombudsmana.


Další podrobnosti
o násilí v dětských domovech
si přečtěte v pondělním vydání deníku