Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Severní energetická přerušuje těžbu uhlí v lomu ČSA, propustí pět set lidí

Důl ČSA na Mostecku. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Společnost Severní energetická přestává těžit hnědé uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba 500 zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících, předesílá firma.
  9:58aktualizováno  11:38

Dolování lomu ČSA se postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě.

„S uzavřením lomu ČSA jsme počítali mezi roky 2024 až 2026, protože není žádná možnost zde dlouhodobě pokračovat v těžbě. Termín životnosti lomu jsme několikrát veřejně deklarovali ve svých prohlášeních, aktuální přerušení těžby proto není nic zcela neočekávaného,“ řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie, pod kterou Severní energetická patří.

„Těžba bude řízeně ukončena během několika následujících měsíců. Zatím dochází k jejímu přerušení. Pokud se v zimním období objeví potřeba našeho uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, jsme připraveni provoz ještě částečně obnovit, přičemž bychom využili naše zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny,“ uvedl Petr Lenc, generální ředitel Severní energetické.

Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a další technické profese.

V lomu se aktuálně střídají dvě dvanáctihodinové směny, od června bude už jen jedna osmihodinová od pondělí do pátku. V lokalitě zůstane ještě zhruba 150 lidí, kteří zajišťují bezpečnost. Část technologie přesunou těžaři na lom Vršany, zbytek se zlikviduje.

Očekávané, ale bolestivé

„Konec těžby na ČSA je dlouho očekávaný, přesto je to událost emoční, smutná a bolestivá. Pracovaly tu celé generace. Podařilo se nám se zaměstnavatelem domluvit nadstandardní odstupné. Domluvili jsme už dříve s vládou restrukturalizační příspěvek. Takže rodinné rozpočty propuštěných horníků by měly ztrátu zaměstnání po nějaký čas finančně zvládnout,“ uvedl předseda odborářů Jaromír Franta.

„Pro každého odcházejícího pracovníka je připraveno odstupné vyšší, než je standard. Většina odejde s osminásobkem platu. Ve spolupráci s úřadem práce je připraven vznik detašovaného pracoviště přímo v administrativní budově Severní energetické, kde bude možné s každým provést všechny nezbytné administrativní úkony,“ podotkla Sáričková Benešová.

„Zajistíme také odeslání žádosti o výplatu kompenzací na zmírnění sociálních dopadů pro propuštěné zaměstnance podle nařízení vlády z roku 2016 a k dispozici bude detašované pracoviště pro zaměstnance státního podniku Diamo, kteří budou žádosti vyřizovat. S úřadem práce domlouváme rekvalifikace pro naše zaměstnance, kteří chtějí najít uplatnění v jiných oborech,“ doplnila Sáričková Benešová.

Hromadné propouštění bude mít podle hejtmana Jana Schillera (ANO) významný dopad na nezaměstnanost, která je v Ústeckém kraji dlouhodobě nejvyšší v ČR, v březnu činila šest procent, republiková míra nezaměstnanosti byla 3,9 procenta. „S ukončením těžby na ČSA se dlouhodobě počítalo, překvapilo mě, že je to tak rychlé. Dopad to bude mít zejména pro lidi na Chomutovsku a Mostecku. Práce v hornictví je přitom velmi specifická, najít pro někoho nové zaměstnání může být těžké,“ řekl hejtman. „Předpokládáme, že z větší míry se propouštění týká osob v důchodovém věku, i tak bych rád uspořádal schůzku s úřadem práce, abychom věděli, co je možné pro ty lidi udělat,“ dodal.

Oblast se rekultivuje

Současně s přerušením těžby se připravuje rekultivace území. Za územními limity těžby, které stanovila vláda v roce 1991, zůstane podle Lence 750 milionů tun hnědého uhlí. Velké společnosti na Mostecku, které spadají pod skupinu Sev.en Česká energie, zaměstnávají nyní okolo 2500 lidí. V době největší těžby pracovalo v hornictví v regionu na 30 tisíc osob.

Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. Jezero by mohlo podle zveřejněných záměrů mít plochu kolem 670 hektarů (zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most).

Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. Jezero bude využito částečně pro rekreaci, ale hlavně bude sloužit energetice. Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnu zeleného vodíku.

Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu 5000 hektarů. Odborníci doporučují zhruba 20 procent nechat zcela na přírodě, jak si poradí, tedy takzvané sukcesi. Část území se má stát národní přírodní památkou.

21. května 2021

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...