Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Londýnský výprodej

Česko

Hlavní nákupní ulice Londýna právě teď lákají na největší slevy v roce. Kde se dá sehnat ten nejlepší kabát, kam pro boty a pro kabelku? Štěpánka Strouhalová zná tu nejlepší nákupní trasu.

Hned první lednový týden, kdy začínají v Londýně slevy, jsem tam vyrazila ověřit si na vlastní kůži, zda se s 200 librami v kapse (a kreditkou v té druhé) můžu dotknout vrcholku módního nebe. Cestovní strategie byla jasná: prázdný kufr a nízké náklady: letenka od EasyJet (jednosměrná od 1339 Kč), zpáteční lístek na Gatwick Express (od 22 liber), který je za 30 minut z letiště Gatwick na nádraží Victoria, útulný hotýlek na strategické centrální lince metra přímo u Hyde Parku (www.bw-morningtonhotel.co.uk, od 82 liber/noc).

Pokud to chcete zkusit také, jako základní vybavení potřebujete dobrou fyzičku, dost nadhledu a lehkosti v přístupu a časovou rezervu. Pak se vám to bude líbit.

Den první: Harrods a Harvey Nichols Vyzbrojená pohodlnými botami, které i v následujících dnech potvrdily dočasné vítězství hmoty nad duchem (tedy praktičností nad krásou), beru útokem pověstný secesní palác s vysokou koncentrací návrhářských značek. Plocha Harrods odpovídá třetině rozlohy Britského muzea, proto začněte zde, dokud jste plní síly a nadšení. Slavným značkám je zasvěcené první patro. „Sejlový“ způsob prodeje mi nejdřív trochu vyrazil dech: luxusní prostředí přebíjí styl prodeje jako v době největší slávy Bílé labuti. Všechny ty výstavní botky od Gucci, Prady, Diora, YSL, Jimmy Choo, Lanvina atd. jsou tu napěchované jak baťovky v obyčejných regálech. A kabelky? Ty, kvůli kterým londýnské fashionistky ještě před týdnem lepily nos na výlohu, teď vězí v obyčejných plastových přepravkách. Slevy 30, 50 a 75 % podle stáří kolekce, nejvýhodnější jsou ty z loňského léta.

Vše je přehledně seřazené buď podle velikostí, nebo cen: kotníkové semišky Prada za 215 liber, lakovky 155, extravagantní modré Gucci 179, šněrovací diorky za 211. Adrenalin, který by se dal krájet, živí napínavé hledání vlastní velikosti a modelu, o kterém jste snili celý podzim. Nejvíce jdou na odbyt kousky univerzální a nadčasové, extravagantní výkřiky zůstávají na ocet.

Přehrabovací sekce mě nakonec odradí, vydávám se prozkoumat nekonečné sály návrhářských domů a zjišťuji, že za prvé: je třeba se strategicky držet jen slevových štendrů seřazených podle ceny do 99, 150, 200 liber, protože všude už na vás číhají ještě úžasnější (a proklatě drahé) nové kolekce. Za druhé: ve slevách jde prostě o to, kolik chcete ušetřit. V takovém butiku Chanel to může být i 3000 liber, a to v případě, že si koupíte jediné sáčko s 50% slevou. Ale to je extrém. Za třetí: žádný ostych, vejděte i do těch nejluxusnějších showroomů, v těchto dnech vás všude uvítají nadmíru ochotně.

S vědomím, že značkové butiky zavírají nejpozději v 18 hodin, se vydávám po Sloan Street směrem k butiku Laboutin. Butik na Motcomb Street je rozkošný jako francouzský budoár, s výlohou plnou pokladů zlevněných o 50%: kozačky za 400 liber, kabelka na celý život za 725 nebo čokoládové lakovky na platformě za 225 – z těch mě mrazí v zádech, ale moje číslo nemají. Pokračuji na Sloan Square do Hugo Bosse, kde stojí za pozornost hlavně džíny od 45 liber a černé kabelky kolem 200. A rychle zpátky kolem Tiffany stejnou trasou k Harvey Nichols. Celkem modernímu a šik obchoďáku, který si nejspíš zakládá na tom, že dokáže prodat návrhářské značky z kolekcí i několik let starých. Nevadí, za zlomek původní částky se tu dají najít opravdové perly (top Chloe za 99 liber, hedvábná blůza za 90 nebo černé koktejlky od Diane von Furstenberg za 200 z původních 670, kozačky Jimmy Choo za 260 z původních 2585!).

Můj tip: obří kabelka Reiss z nádherné přírodní kůže za 123.

Den druhý: Oxford St. a New Bond St.

Říká se, že Oxford Street je největší nákupní třídou na světě. Průzkum lze zahájit od Selfridges, jehož výprodeje nesou podtitul „Tolik krásných věcí, a tak málo času“, což přesně vystihuje mé utrpení. Značkové věci jsou tu méně přebrané, ve více velikostech a také je zde zastoupena širší škála dostupnějších značek. Za zmínku stojí oddělení prádla, kde najdete kalhotky Lejaby, Passionata či Chantal již za pět (z původních 35) liber. Můj tip: černý kašmírový áčkový kabát Reiss, lehký jako sen, za rovných 200 liber. Cestou narazíte na další obří obchodní domy, např. John Lewis s více méně cenově dostupnými značkami, kde pořídíte pěkný kabát ve slevě už od 30 liber. Pokud si potrpíte na trochu odvázanější módu, navštivte Urban Outfitters s nezávislým přístupem k módě, nyní za pakatel. Anebo se hned vedle ponořte do třípatrového Top Shopu, kde na vás čeká ještě spousta zimního oblečení do 20–30 liber. Zkontrolujte třeba 70% slevy v Massimo Dutti a čelem vzad, zpět k New Bond St., kde si vlajkové obchody návrhářských domů podávají ruce: Bally, Armani, Burberry, Dior, DKNY – nechybí snad žádný.

Mám-li vybrat jediný, pak je to Ralph Lauren, který ukazuje svou módu i bytové doplňky jako ucelený životní styl v domě s koloniálními prvky, kde se cítíte jak na návštěvě u bohatých anglických aristokratů. Můj tip: nádherné lodičky Burberry v barvě velbloudí srsti za 160 liber. Den třetí: kultura na závěr Dva dny jsou za mnou, vzdávám se a vyrážím pro duševní osvěžení do Victoria&Albert Museum se sbírkami užitého umění (vstupné zdarma). Když jsem nestihla vidět všechny poslední kolekce, módu si prohlédnu alespoň v historickém souhrnu od 17. století dodnes, koupím pár módních knížek v muzejním obchodě a obrázek mám kompletní.

Slevy ve většině obchodů trvají až do února, takže happy shopping!

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...