Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Londýnu zbývá 1432 dní

Česko

REPORTÁŽ

LONDÝN - Stereotypní hluk sbíječek, bagrů a buldozerů přeruší jen občas projíždějící souprava metra. Na první pohled by tady klidně mohlo vyrůstat obří obchodní centrum nebo komplex kanceláří.

Nenechte se mýlit, právě tady budou za čtyři roky zahájeny další olympijské hry. „Olympijský stadion bude stát tamhle,“ ukazuje do dálky jeden z dělníků. „Přijeďte se podívat za pár měsíců. Ale nebude to žádné Ptačí hnízdo,“ směje se.

Na východě Londýna, ve čtvrti Stratford, se začalo stavět teprve před třemi měsíci, ale olympijský park už dostává první tvary. „Myslím, že to východnímu Londýnu pomůže. Je to hodně chudá část, ale olympiáda to změní,“ říká mladá žena, která ve stanici Stratford čeká na metro.

V dálce za ní je patrný dokonce i půdorys hlavního stadionu. Bude mít kapacitu 80 tisíc míst a už za 1432 dní na něj bude upřena pozornost celého světa.

Zbývají ještě necelé čtyři roky, ale britská metropole žije olympiádou už nyní. Peking je minulostí, budoucnost patří Londýnu. „Myslím, že většina Britů se těší. Někteří mají obavy, ale ti nejspíš během her odjedou z města,“ říká jistě Phil, zhruba třicetiletý Angličan.

Londýn přitom za čtyři roky čeká hodně hektické léto a největší zkouškou zřejmě projde místní dopravní systém.

Zhruba půlhodinový výlet z centra k olympijskému parku je pro slabší povahy hororovým zážitkem už nyní. Londýnské metro je v obyčejné ranní špičce přecpané, kvůli horku je v něm jako v sauně, a to se ještě stále sportuje 8 tisíc kilometrů odsud. Až začne olympiáda, dorazí podle odhadů do Stratfordu až 180 tisíc fanoušků denně.

„Londýn je hodně rušné město po celý rok. Během her to bude určitě ještě desetkrát horší, ale lidé jsou tady na to zvyklí,“ mávne rukou Phil, zatímco během polední pauzy sleduje na velkoplošné obrazovce na Trafalgarském náměstí přímý přenos z Pekingu.

Recyklovatelný bude i stadion Britští sportovci překonali 88 let starý rekord v počtu zlatých medailí a znovu nalezená národní hrdost teď zřejmě ulehčí práci i organizátorům. „Myslím, že úspěchy našich sportovců zavřou ústa všem skeptikům,“ prohlásil londýnský starosta Boris Johnson. Ještě před dvěma týdny byly jen dvě třetiny Britů rády, že se za čtyři roky olympijské hry potřetí vrátí do Londýna, ale další průzkumy už zřejmě nabídnou lepší čísla. Britové nepochybují o tom, že uspořádají úžasné hry. „Těžko půjde překonat Peking, ale i tak můžeme nabídnout skvělé hry. Jen budou výjimečné něčím jiným,“ míní Phil.

Nečekejte žádná okázalá gesta, heslem londýnských her bude skromnost, šetrnost a ohleduplnost k přírodě i lidem. Budou to první „recyklovatelné“ hry.

Jejich chloubou se stane právě olympijský park ve Stratfordu. Areál s vlastní elektrárnou se po skončení her promění v největší městský park, jaký byl za posledních 150 let v Evropě vybudován.

Ostatně ani samotný olympijský stadion nezůstane uprostřed areálu stát jako opuštěný pomník. Jeho kapacita bude snížena na 25 tisíc míst, zbytek konstrukce se rozmontuje a odveze. Zájem prý už nyní mají v Chicagu, které se uchází o olympijské hry v roce 2016.

***

Angličané už slaví Symbolickou olympijskou štafetu převzal Londýn od Číny během slavnostního zakončení pekingských her. Během včerejšího závěrečného ceremoniálu probíhaly v ulicích Londýna oslavy, kterých se podle stanice BBC zúčastnilo asi 40 000 lidí. Jedním z pozvaných hostů byl i americký plavec Michael Phelps, hvězda letošních her a nejúspěšnější olympionik všech dob.

O autorovi| (od zpravodaje LN ve Velké Británii)

Autor: