Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Luhačovice stále mají naději

Česko

UNESCO lázně neodkývlo, ale také je nezbavilo práva ucházet se o prestižní památkový statut

LUHAČOVICE Roky příprav, dlouhá jednání a politický lobbing. Přesto se Luhačovice součástí prestižního Seznamu světového dědictví UNESCO nestaly. Alespoň prozatím. Zástupci členských států, kteří v kanadském Québeku vybírali nové nositele prestižního titulu, potvrdili, že třináctý zápis je pro Českou republiku krizový – současně ale Luhačovice z plánů definitivně nevyřadili. „Výbor UNESCO doporučil České republice zpracovat srovnávací studii evropského měřítka o lázeňských městech. Tato studie tak otevírá šanci nejen Luhačovicím, o nichž výbor zatím nerozhodl, ale i dalším lázeňským městům,“ sdělil LN mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Pro Luhačovice je takový výrok důležitý: zamítnutí má při procedurách UNESCO jednoznačný dopad, stejnou nominaci už nikdy v budoucnu projednávat nebude.

Srovnávací studie by měla vzniknout do jara příštího roku a práce na ní již probíhají. Na jejím závěru by mohla být nadnárodní nominace evropských lázeňských měst, kromě Luhačovic i západočeský lázeňský trojúhelník, německý Wiesbaden či belgické lázně Spa.

„Už to, že o nás jednali, je veliká pocta a uznání,“ tvrdí starosta Luhačovic František Hubáček. Čeká, až dostanou další podrobnosti ze schůze. „Výrok znamená odsun, ale ne definitivní konec našich snah,“ dodal včera odpoledne.

Lidé v Luhačovicích včera přijímali informaci v klidu. „Jezdím sem pravidelně, líbí se mi ten místní klid. Kdyby se staly součástí památek UNESCO, bude tu rušněji, zdraží se tu služby,“ svěřil se LN jeden z návštěvníků na tamní kolonádě. Jiní však připomínají, že by titul mohl do města přinést peníze. „Luhačovice by to potřebovaly, vždycky byly trošku utlačené ve stínu Karlových Varů a jiných lázní,“ podotýká penzistka Dana Dvořáková, která tam jezdí na návštěvy ke známým.

Představitelé správy lázní říkají, že ani nezapsání nezpůsobí zásadní změnu. „Šli jsme do toho, věděli jsme, že zápis je prestižní věc. Bez ohledu na něj ale nyní finišuje plán revitalizace areálu, to je úkol, který ovlivní budoucnost Luhačovic na desítky let,“ míní provozní ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Také starosta připomíná, že zápis by jim samozřejmě pomohl, ale pomohlo jim už to, že se na něj připravovali. „Vznikla cenná a ucelená dokumentace, rozvojové plány. To vše lze využít i v budoucnu,“ poznamenal Hubáček. Ustoupit nehodlají například od obchvatu města, který by z blízkosti lázeňské zóny odvedl těžké kamiony, na něž si nyní hosté tolik stěžují.

Česká republika má v prestižním seznamu dvanáct památek, třináctý zápis však provázejí problémy. Mnozí zahraniční experti naznačují, že na tak malou zemi je dvanáct zápisů dost. Česká republika proto v minulosti několikrát na poslední chvíli stáhla své nominace na třinácté místo – takový krok potkal například vloni velkolosinskou ruční papírnu, předtím třeboňskou rybniční soustavu či Slavonice, jejichž nominace bude třeba doplnit.

Nejblíže zápisu na prestižní seznam je nyní společná česko-slovenská nominace velkomoravských staveb a nalezišť v okolí Mikulčic a slovenské obce Kopčany, na niž by mohlo dojít za rok. Ministerstvo včera nevyloučilo, že v podobném mezinárodním duchu by mohlo znovu nominovat i Luhačovice, a to díky stavbám slavného architekta Dušana Jurkoviče.

Více o nově zapsaných lokalitách UNESCO čtěte na straně 10

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...