Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lukáš už nakoupil trumpety

Česko

Oštěpařku Barboru Špotákovou přijedou povzbuzovat dva autobusy s českými fanoušky

PRAHA Obhájkyně zlata Barbora Špotáková (28) se před mistrovstvím světa cítí na hody za sedmdesátimetrovou hranici, nicméně je přesvědčená, že ruská soupeřka Maria Abakumovová přijede „brutálně“ připravená.

* Poprvé vás čeká obhajoba. Je to velký rozdíl?

Obrovský. Když jsem před dvěma lety jela do Ósaky, byla jsem jasná dvojka, protože Christina Obergföllová v tom roce neprohrála. Měla jsem motivaci porazit ji jako první v sezoně. Letos jsem párkrát prohrála, ale věřím, že jsem připravená dobře a že můžu hodit daleko, na sedmdesát metrů se cítím.

* Dříve jste vyhrávala prvním pokusem, ale na olympiádě v Pekingu jste to zvládla v poslední sérii. Co je lepší?

Jednodušší je hodit daleko hned prvním pokusem. To je opravdu pohádka, počítat s tím ale nemůžete. Jenže takové drama jako v Pekingu, to bylo hodně náročný. Ale kdyby se to povedlo znovu, proč ne? Vlastně se na to připravuju na tréninku - dokud nedám poslední hod hezkej, neodejdu, mlátím do toho třeba půl hodiny, než se to podaří.

* Co říkáte formě vašich největších soupeřek?

Většinou teď neházely daleko, ale to je před mistrovstvím světa zavádějící. Christina i Maria Abakumovová hodily kolem dvaašedesáti metrů, takže se zdá, že v nejlepší formě je další Němka Steffi Neriusová. Ale to není směrodatné. Soupeřky jsem nikdy neřešila, věřím, že můžou být stejně dobré jako v minulých letech.

* Jenže Abakumovová, které jste loni vyfoukla olympijské zlato, už přes měsíc nikde v Evropě nezávodila. Copak asi chystá?

Myslím, že bude brutálně připravená. Nikde nezávodí, to žádná oštěpařka nedělá. Letos jsem ji vlastně viděla jen na mistrovství Evropy družstev, nešlo jí to a zuřila. Čekám, že to bude nejtěžší soupeřka, chce moc.

* Nemáte obavy z toho, že v Berlíně bude celý stadion podporovat právě Obergföllovou a Neriusovou?

Za ty roky, co házím oštěpem, jsme se docela skamarádily. Av Německu závodím ráda, Němci jsou nám blízký národ a atletice rozumí. Komu budou lidi fandit, to neřeším, těším se na kulisu, která bude úžasná. To mi pomáhá, budu chtít Němcům ukázat, že česká holka hází líp. Ale já tam budu mít jednoho fanouška i mezi Němci, v Berlíně žije kamarád, s kterým jsem byla rok na univerzitě v Minnesotě. Je historik, dělá průvodce, s rodinou bude sedět v české skupině.

* S přítelem jste nachystali zájezd českých fanoušků. Můžete celou záležitost přiblížit?

Pojedou kamarádi i rodina. Jeden autobus pojede přes Prahu, druhá vyrazí z Jablonce. To bude velká tlupa, mají místa nahoře na tribuně, aby viděli, jak oštěp letí. A bude to hlučná tlupa - Lukáš nakoupil trumpety.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...