Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lukova balada nad řekou

Česko

Suzanne Vega nabídla českému publiku osvědčené pecky. Poté, co vystoupila na hradě Loket a v pražských Žlutých lázních, zamířila s Čechomorem do Žďáru nad Sázavou. Jejich společné miniturné si nenechal ujít ani bývalý prezident Václav Havel. Společně s úderem sedmé hodiny večerní se ve středu rozezněly pražské Žluté lázně hudbou. Čtyřtisícové publikum zaplnilo travnatý povltavský břeh, aby si poslechlo výpravné balady Čechomoru a po nich citlivou poezii v podání americké písničkářky Suzanne Vega.

Suzanne Vega navštívila Česko již podesáté. Tentokrát jako exkluzivní host skupiny Čechomor a také v rámci turné na podporu svého alba Beauty & Crime. Společné koncerty s Čechomorem odehrála Vega celkem tři - prvním z nich bylo úterní vystoupení na hradě Loket, následoval středeční koncert ve Žlutých lázních a hned další den se hudebníci přesunuli do Žďáru nad Sázavou. O úvod se vždy postarala předkapela Bílá nemoc, následoval Čechomor a nakonec Suzanne Vega, s doprovodem kytaristy Gerryho Leonarda a baskytaristy Mikea Visceglii.

„Hudební dráhu Suzanne Vega sledujeme už dlouho,“ říká jeden z lídrů Čechomoru, Karel Holas. „Líbí se nám naléhavost v jejím pěveckém projevu a určitá alternativnost, která je vlastní i nám, ačkoliv Suzanne promlouvá k lidem jiným vypravěčským jazykem než Čechomor. Přesto je v naší hudbě možné nalézt společné jmenovatele. Stejně jako Suzanne, i my zpíváme příběhy ze života.“

Kontrabasista Čechomoru Taras Voloshchuk dodává: „Naše rytmické kořeny jsou podobné a po melodické stránce se vzájemně inspirujeme.“ Kdo si přišel ve středu do Žlutých lázní poslechnout oblíbené hity, byl spokojen. Čechomor zahájil vystoupení již tradičním intrem Mezi horami a s pulzující tenzí pokračoval písněmi z nových Pověstí moravských a českých hradů a zámků. Když celodenní dusno polevilo a vzduch u řeky se s příchodem večera konečně ochladil, rozplynuly se i poslední známky jakéhokoliv napětí na pódiu. Písničku Slunéčko si Čechomor načasoval do zapadajícího slunce.

Koncem první poloviny programu došlo i na křest videoklipu společnosti Pomocné tlapky, která se zabývá výchovou asistenčních psů pro zdravotně postižené a s níž Čechomor už tři roky spolupracuje. Poté si publikum vytleskalo přídavek, píseň Aj, čo ně dáš.

Nejlepší koncert? Ten třetí V devět hodin se na pódiu objevila hvězda večera, Suzanne Vega. I ona nabídla svým příznivcům, mezi kterými nechyběl bývalý prezident Václav Havel, osvědčené pecky. Vystoupení zahájila písní Marlene On The Wall ze svého prvního alba, zazněly skladby z aktuálního Beauty & Crime, ale také starší Caramel z alba Nine Objects Of Desire, nebo píseň Gypsy z alba Solitude Standing, které svou autorku v roce 1987 proslavilo. Z téhož alba zahrála Vega na úplný závěr koncertu i dva své nejznámější hity Luka a Tom’s Diner.

Po roztančeném Čechomoru působil zpěvaččin jemný hlas téměř až konejšivě, k čemuž přispěla i snášející se noc a celková pohodová nálada v publiku.

Kdo nestál přímo před scénou, užíval si baladičnost večera mezi stánky s občerstvením nebo si mohl poblíž vstupu do lázní zakoupit reklamní předměty Pomocných tlapek a podpořit tak projekt výchovy asistenčních psů. Z tohoto vyvýšeného stanoviště přihlíželi koncertu také aktéři nového „tlapáckého“ klipu, Tereza Macková a její psí pomocník Fíbí.

„Po technické stránce byl dnešní koncert ještě povedenější než ten včerejší,“ zhodnotil večer zpěvák Čechomoru František Černý. „I my jsme byli soustředěnější a, jak už z praxe vím, zítřejší koncert bude ze všech tří ten úplně nejlepší. Tak už to zkrátka chodí,“ dodal. A tak si i žďárské publikum jistě vychutnalo v rámci jednoho koncertu dva protikladné, a přesto v něčem tolik příbuzné hudební světy.

HODNOCENÍ LN ***** Suzanne Vega, Čechomor, Bílá Nemoc

Žluté lázně Praha, 22. července

lidovky.cz

Videa Suzanne Vega a Čechomoru najdete na www.lidovky.cz

***

Po roztančeném Čechomoru působila Suzanne Vega až téměř konejšivě, k čemuž přispěla i snášející se noc

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!