Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lžete, vzkázal Havel Paroubkovi

Česko

Válka slov – Bývalý prezident Havel a bývalý premiér Paroubek si vyříkávají názory na rok 1989

Bývalý prezident Václav Havel a předseda ČSSD Jiří Paroubek spolu vedou mediální při.

Paroubek Havla nařkl z toho, že touží po světě železných opon. Ten jeho slova odmítl jako lež.

PRAHA Před čtyřmi lety spolu byli dokonce na společné snídani v hotelu Four Season. „Nemám to štěstí být prezidentem v době, kdy pan Paroubek je premiérem. Ale já myslím, že by to klapalo, kdybychom vládli spolu,“ řekl tehdy o Jiřím Paroubkovi Václav Havel.

Teď si oba dva muži nemohou přijít na jméno.

Do kritiky se pustil nejprve bývalý prezident Havel. V srpnovém rozhovoru pro MF Dnes vyčetl Paroubkovi jeho spojenectví s ruským premiérem Vladimirem Putinem, kupčení s místy na kandidátce a la Olga Zubová, ale také šrotovné, nepodařenou kandidaturu Kateřiny Brožové do Poslanecké sněmovny, a dokonce i styl oblékání funkcionářů ČSSD.

„Vadí mi na vedení sociální demokracie víc věcí. Například prodej míst na kandidátce podivným osobám, slepá víra v politickou sílu krasavic, malé, a tudíž u krku nedopnutelné košile,“ vyjmenoval Havel vady Paroubkovy strany.

Paroubek ale zhruba za měsíc připravil odvetu. V pátečním vydání deníku Právo vyšel jeho komentář k nerealizaci amerického radaru, ve kterém mimo jiné Havla zařadil mezi ty, kteří podle něj „touží po světě železných opon“.

„Vkládali jsme velké naděje v Baracka Obamu, který je zřejmě právem označován za „socialistu“, fandili jsme mu ještě před jeho nástupem do funkce a fandíme mu dnes ještě více. Víme, že jeho politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon. Jejich koncept je ovšem konceptem minulosti,“ napsal Paroubek.

Bývalý prezident to hned den na to ostře odmítl. „Lžete. Padesát let jsem naopak – v rámci svých skromných možností – přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás,“ napsal Havel, jedna z vůdčích postav předlistopadového disentu.

Paroubkův text komentoval čtvrteční událost, kdy americký prezident Barack Obama informoval premiéry Česka a Polska o ústupu od vybudování protiraketového štítu.

***

Co zaznělo

Vývoj vztahu obou politiků

Červenec 2005: „Nemám to štěstí být prezidentem v době, kdy pan Paroubek je premiérem. Ale já myslím, že by to klapalo, kdybychom vládli spolu,“ řekl před čtyřmi lety Havel poté, co proběhla přátelská snídaně obou politiků v hotelu Four Season.

Srpen 2009: „Vadí mi na vedení sociální demokracie více věcí. Například prodej míst na kandidátce podivným osobám, slepá víra v politickou sílu krasavic, malé, a tudíž u krku nedopnutelné košile.“ řekl Havel. Snad nejvíc se však opřel do Paroubkova spojenectví s Putinem a do odmítavého postoje k americkému radaru.

Srpen 2009: „Já se zkusím polepšit. Myslím, že pokud se budu dál tak odpudivě vyvíjet jako dosud, už na Mikuláše budou místo čertů chodit Paroubkové,“ komentoval Havlovy výroky v nadsázce předseda ČSSD.

18. září 2009: „Víme, že Obamova politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon. Jejich koncept je ovšem konceptem minulosti,“ napsal Paroubek v deníku Právo.

19. září 2009: „Lžete. Padesát let jsem naopak – v rámci svých skromných možností – přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás,“ reagoval Havel.

Autor: