Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Mluvme o účasti vojáků při výcviku na Ukrajině, řekl Pavel. Jednal s Macronem

Francouzský prezident Emmanuel Macron přiletěl na oficiální návštěvu Prahy foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Petr Pavel řekl, že by i na Ukrajině mohl probíhat výcvik ukrajinských vojáků a jejich příprava k boji. „Je obava, abychom nemluvili o vysílání bojových jednotek, protože tím by mohlo dojít k překročení pomyslné červené linie, ale o tom nebyla řeč. My se tady bavíme o formách asistence,“ řekl Pavel po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
  6:23aktualizováno  19:00

„Jde o to, abychom s otevřenou myslí zvážili všechny možnosti,“ dodal Pavel.

„Nechceme, aby Rusko se svým vidění světa uspělo. My chceme žít ve světě, kde pravidla jsou respektována, kde platí stejně pro větší i menší země a na těchto pravidlech chceme dále stavět. Pokud by Rusko na Ukrajině uspělo, pak jsme my v těchto principech prohráli,“ řekl český prezident.

Na summitu 21 zemí o pomoci Ukrajině byla i podle premiéra Petra Fialy krátce řeč o tom, zda by bylo užitečné, aby někteří vojáci, třeba z Francie, byli na území Ukrajiny. „Ne aby tam bojovali, ale aby tam třeba pomáhali s výcvikem,“ řekl předseda vlády již minulý týden.

Macron na Hradě odmítl defétismus

„Je to naše válka, nebo to není naše válka? Můžeme se odvrátit a mít za to, že věci mohou takto pokračovat? Já si to nemyslím,“ řekl francouzský prezident.„Defétismus je přítomen, ale ne u nás,“ řekl Macron na Pražském hradě.

Francouzský prezident také podpořil český plán nakoupit v dalších zemích mimo Evropskou unii munici pro Ukrajinu, kterou napadlo Rusko.

Český prezident s francouzským jednal zhruba o hodinu déle, než bylo původně v plánu.

„Hlavně jsme hovořili o situaci na Ukrajině. Rusko nesmí v této válce zvítězit. Je nutné podporovat ukrajinský lid a tamní armádu tak dlouho, jak to bude třeba. Za tímto účelem vedeme několik společných aktivit. Česká iniciativa v oblasti munice je významným doplňkem, ke kterému se připojujeme a naši ministři budou pokračovat v jednáních na toto téma,“ řekl Macron.

Pavel ocenil, že debata s Macronem byla otevřená a že mají podobný pohled na mezinárodní situaci. „Shodujeme se, že jedinou cestou je pokračovat v podpoře Ukrajiny,“ řekl český prezident.

Na Macronův příjezd čekaly na Hradčanském náměstí asi tři stovky lidí. Ještě než dorazil na Hrad, zamířil na Francouzské lyceum v Praze, kde promluvil ke studentům při příležitosti recepce na počest francouzské komunity žijící v Česku.

Po jednání na Hradě pak Macron s Pavlem uctili u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy oběti prosincové střelby, při níž vrah zabil čtrnáct lidí a pak zastřelil i sám sebe.

Premiér Petr Fiala ocenil, že Macron podpořil českou iniciativu koupit munici pro Ukrajinu. „Budeme podporovat Ukrajinu, aby Rusko nezvítězilo,“ řekl Macron i po jednání s premiérem Petrem Fialou.

Fiala a Macron podepsali v úterý Akční plán strategického partnerství České republiky a Francie na roky 2024-2028. Ruskou invazi na Ukrajinu akční plán označuje za nelegální a nevyprovokovanou agresi.

„Kromě historické tradice obě země spojuje především členství v EU a NATO. Toto dědictví a společné hodnoty chtějí obě země i nadále rozvíjet,“ píše se v textu, který podepsali Fiala a Macron.

Dokument upravuje vzájemnou spolupráci v oblasti evropských a zahraničních záležitostí, obrany, bezpečnosti, migrace, ale také například ve vědě, vzdělávání a kultuře.

Fiala je rád, že EdF vylepšuje svou nabídku na stavbu jaderných bloků. Macrona objal

Macron přiletěl do Prahy také podpořit francouzské zájmy na stavbě dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany. „Jsem rád, že francouzská EdF je zapojena do tendru a vylepšuje svou nabídku,“ řekl Fiala po jednání.

Souznění mezi nimi bylo patrné a vše podtrhlo, že si Fiala a Macron na závěr tiskové konference nejen potřásli rukou, ale také se přátelsky objali.

Macrona v Praze doprovázel také Luc Rémont, šéf EdF, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě.

Macron se dále zúčastnil česko-francouzského jaderného fóra v pražském Rudolfinu, na kterém vystoupil například Frédéric Leliévre ze společnosti Framatome nebo ředitel firmy Orano Nicolas Maes.

Právě s Orano uzavřel ČEZ v úterý zakázku na obohacování uranu pro elektrárnu v Dukovanech. Francouzi to nově zajistí místo ruského TVEL. Oznámil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jde o druhou dohodu ČEZ s francouzskou firmou, ta už zajišťuje obohacování uranu v Temelíně.

Dodavatelem paliva pro obě elektrárny je společnost Westinghouse, která vypadla z tendru na nové jaderné bloky, nedala totiž závaznou nabídku. „Je to překvapení, ale z našeho pohledu byla nabídka nehodnotitelná,“ řekl dříve ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela.

Česká vláda vyzvala na konci ledna zájemce o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, aby do půlky dubna předložili závazné nabídky pro výstavbu čtyř jaderných bloků. „Jeden blok nebude dostačovat,“ řekl premiér Fiala.