Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magická atmosféra tlačí Slavii

Česko

Fotbalovou ligu vede Slavia - Hráči spolu s fanoušky učinili z Edenu nedobytnou tvrz

PRAHA Magická atmosféra stadionu v Edenu táhne výkony fotbalistů Slavie vzhůru. Červenobílí hráči i fanoušci jsou konečně doma a dávají to řádně najevo. Jejich společná tvrz zůstává nedobyta. Téměř půl dne, deset a půl hodiny, včetně pohárových zápasů s Fiorentinou a Vaslui, nedokázal nikdo vstřelit v Edenu slávistům gól. Po větrném Strahovu už neštěkne ani pes.

„Strahov? To bylo jako hrát třicet zápasů sezony venku. Fanoušci si tam nikdy nezvykli,“ vysvětloval LN slávistický fyzioterapeut Jiří Trenkwitz, který se o tým staral i v dlouhodobě dočasném domově.

Omšelý stánek Evžena Rošického na Strahově nikdy nevytvořil takovou atmosféru jako novostavba v Edenu. Průměr návštěvnosti na Strahově byl tři a půl tisíce diváků, zatímco v Edenu je třikrát větší.

„Největší rozdíl je v podpoře diváků. Zaplať pánbůh zatím chodí a dokážou vytvořit úžasnou kulisu,“ pochvaloval si Trenkwitz. Za pravdu mu dal i brankář Martin Vaniak. „Na soupeře, kteří k nám přijedou, je tak vyvíjen mnohem větší tlak. Třeba na brankáře. Diváci jsou hned za brankou a není nic příjemného, když na vás řvou,“ odhalil Vaniak další výhodu stadionu

Stadion v anglickém stylu

„Je tu výborná atmosféra. Diváci si to užívají. I na zápas s horšími soupeři přijde přes deset tisíc lidí. Před touhle kulisou se hraje nejlepší fotbal. Bez ní bychom se možná trápili,“ myslí si Vaniak. „Eden je ryze fotbalový stadion anglického střihu s důrazem na těsný kontakt s diváky. Na rozdíl od jiných stadionů, kde je třeba atletická dráha,“ poukázal Trenkwitz na důležitý detail. Vinou takové dráhy jsou nejbližší diváci na Strahově vzdáleni od hřiště i několik desítek metrů, v Edenu maximálně čtyři. Vzniká tak silné pouto mezi diváky a jejich týmem, nyní jsou si mnohem bližší. oproti Strahovu. Nový stánek má také mnohem lepší zázemí, vše je na vysoké úrovni. I to může mít podle Trenkwitze vliv. „Ani kabiny nebyly na Strahově nejlepší. Naštěstí je pak zrekonstruovali kvůli reprezentaci, která tam měla soustředění. Ale stejně se to nedá srovnávat. Tady je všechno domáčtější a hráči se tu cítí mnohem lépe.“ Vaniak má poněkud jiný názor. „Nám je jedno, jestli trénujeme tady nebo tam, nebo jestli máme kabinu takovou či makovou. Je to hlavně o zápase. Tam musíte ukázat celotýdenní práci. Je to fanoušky a samotným stadionem. Alespoň já to tak cítím. Díky tomu teď hrajeme nejpohlednější fotbal v Česku. Atmosféra je náš dvanáctý hráč,“ pravil gólman.

Téměř půl dne, deset a půl hodiny, nedokázal nikdo vstřelit v Edenu slávistům gól

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...