Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Magistrát chce potlačit korupci

Česko

PRAHA Trvalo vaše jednání s pražským úředníkem příliš dlouho a naznačil vám, že věc se výrazně urychlí obálkou s tučným obnosem? Nahlaste to, vyzývá pražský magistrát. Od včerejška k tomu nabízí jednoduchý nástroj - protikorupční portál na internetu.

Poukázat na nestandardní chování úředníka, ale i politika mohou Pražané pomocí jednoduchého formuláře na internetových stránkách http://magistrat.praha-mesto.cz/default. aspx?l=1&path=pkportal. Upozornit na korupci lze ale i neelektronickou formou: vhozením lístku do zvláštních schránek, které jsou umístěny v budovách magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici a na hlavní poště v Jindřišské ulici. Projekt pro potírání korupce na pražských úřadech připravila náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK-ED).

Na základě podnětů chce Reedová měnit na magistrátu procesy, při nichž úplatkářství hrozí. Symbol úplatku, tedy obálka, je podle ní až konec řetězce. „To řeší policie a soudy. Politici musí zasahovat do prostředí,“ uvedla Reedová.

Při přípravě projektu se pražský magistrát inspiroval v zahraničí, a to v Londýně a v Soulu. Všechna podání, a to i anonymní, budou evidována a vyhodnocována. Bude se jimi zabývat odbor vnitřní kontroly nebo protikorupční komise. Za celý loňský rok odbor dostal devět podnětů s podezřením na korupční jednání, letos zatím sedm.

Pražský magistrát si v létě nechal zpracovat průzkum veřejného mínění na téma úplatkářství. Vyplynulo z něho, že dvě pětiny Pražanů by byly ochotny dát v případě nutnosti úředníkovi úplatek. Osobní zkušenost s korupcí na magistrátu a na radnicích městských částí má podle průzkumu asi pětina obyvatel, další dvě pětiny o ní slyšely. Pokud by lidé měli bezpečnou možnost zkorumpovaného úředníka nahlásit, udělalo by to šest z deseti Pražanů.

Zmenšovat prostor pro korupci pomůže podle Markéty Reedové i elektronizace veřejné správy. Magistrát chystá například databázi všech veřejných zakázek a elektronické tržiště pro menší zakázky do dvou milionů korun. Lidé by tak mohli lépe sledovat, komu, za co a kolik magistrát platí.

***

Čím proti úplatkům

Magistrát hodlá bojovat proti korupci pomocí speciálního internetového portálu a schránek. Chce také zveřejňovat na internetu informace o všech veřejných zakázkách. Podle náměstkyně primátora Markéty Reedové by město rádo spolupracovalo i s protikorupční linkou 199, kterou za státní peníze nově provozuje Transparency International.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...