Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magnesia Litera opět v divadle

Česko

Výroční knižní ceny Magnesia Litera se budou udělovat zítra ve Stavovském divadle. Slavnostní večer bude živě přenášet druhý program České televize, moderovat jej bude Aňa Geislerová.

PRAHA Devátý ročník výročních cen Magnesia Litera 2010 udělovaných nejlepším knihám, které se v uplynulém roce objevily na pultech českých knihkupectví, bude zítra znát své vítěze.

V kategorii Litera za prózu má letos poprvé šanci uspět šest knih místo dřívějších tří. Nominováni byli Antonín Bajaja s knihou Na krásné modré Dřevnici, Ivan Matoušek s knihou Oslava, Martin Reiner za dílo Lucka, maceška a já, Markéta Pilátová s knihou Má nejmilejší kniha, Petra Soukupová za titul Zmizet a Kateřina Tučková s knihou Vyhnání Gerty Schnirch.

Letošní ročník podle předsedkyně poroty Jany Čeňkové charakterizovalo množství knih, které se obracejí k minulosti. „Jako by ta témata šla zpátky k minulosti, k dějinám. Je to tak dva tři roky zpátky, co se tento trend objevuje a je to stále častější. Zároveň je na těch dílech vidět jakési rozkročení mezi zeměmi, protože někteří z autorů třeba dříve žili v exilu nebo jsou třeba hispanisti jako Markéta Pilátová,“ uvedla.

Hlavní cena Magnesia Litera – Kniha roku bude vybrána ze všech nominovaných titulů kromě sekcí věnovaných překladu a nakladatelskému činu. O vítězi hlavní kategorie rozhodne korespondenčně třísetčlenná porota zástupců české knižní komunity. Letošní ročník přinesl i další změny, jednou z nich je zrušení kategorií Litera za publicistiku a Litera za přínos české literatuře. „Publicistické knihy budou nově zařazeny do kategorie non fiction a čestná cena za přínos se kryje s dalšími literárními cenami,“ vysvětlil Pavel Mandys ze sdružení Litera, které cenu pořádá.

V rámci Magnesie Litery se v nové kavárně Nona ve třetím patře Nové scény Národního divadla uskutečnila autorská čtení. Kavárna je také vybavena všemi vítěznými knihami z uplynulých ročníků i letošními nominovanými tituly, a fungovala tak jako čítárna pro porotce.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...