Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Majiteli Zary se daří čelit krizi

Česko

Zisk největšího evropského prodejce oděvů Inditex v prvním fiskálním pololetí klesl méně, než analytici čekali. Pomohly mu nové obchody.

MADRID Za první fiskální pololetí utržil Inditex, který působí se svým řetězcem obchodů s oděvy Zara i na českém trhu, o 7,6 procenta méně než před rokem. Čistý zisk firmě klesl na 375 milionů eur (9,5 miliardy korun). Výsledky překonaly skeptické odhady analytiků, kteří čekali čistý zisk pouze 355 milionů eur.

Tržby za šest měsíců do konce července stouply o sedm procent na 4,861 miliardy eur. Tržby na srovnatelném základě, tedy v obchodech otevřených nejméně rok, se však snížily o dvě procenta.

Jen za první pololetí otevřel Inditex 166 nových obchodů. Jejich celkový počet stoupl na 4430. Důraz klade především na rychle se rozvíjející asijské trhy. Celkem chce letos firma otevřít 370 až 450 obchodů, z nichž 95 procent bude mimo Španělsko. Firma se tak snaží omezovat své napojení na domácí trh, který se podílí na tržbách zhruba třetinou a v současnosti se nachází v hluboké recesi.

Ceny akcií Inditexu na madridské burze v reakci na ohlášené výsledky vzrostly o 1,47 eura (3,8 procenta) na 40,10 eura. Za letošní rok se jejich cena zvýšila už o 29 procent. Akcie konkurenčního Hennes & Mauritz AB si letos připsaly již 31 procent a Gap si polepšil dokonce o více než 60 procent. V březnu Inditex oznámil, že se mu poprvé podařilo porazit Gap v celoročních prodejích.

„Toto jsou skutečně dobrá čísla a dávají nám důvod k optimismu do příštího čtvrtletí,“ řekl Jaime Semelas, analytik společnosti Banesko Bolsa SA.

Inditex provozuje celkem osm obchodních řetězců, vedle Zary to jsou například Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho nebo Bershka. Inditexu se zatím daří odolávat současnému ekonomickému poklesu o něco lépe než konkurentům. Důvodem je hlavně nabídka módních oděvů za nízké ceny.

Společnost ve svém včerejším prohlášení rovněž oznámila, že její řetězec Zara začne prodávat oděvy i prostřednictvím internetu. Jako první se objeví na internetu kolekce pro podzim a zimu 2010.

***

Zara uspěla díky rychlosti

Španělská společnost Inditex provozuje v rámci osmi řetězců více než 4400 prodejen po celém světě. V Česku působí pouze Zara. Tato značka je nejstarší a největší součástí Inditexu. Zara byla založena v roce 1975 a v současnosti se její zboží prodává ve více než 1500 prodejnách. Firma většinu zboží, které prodává, také sama vyrábí. Na trhu uspěla hlavně díky zkrácení dodacích lhůt a schopnosti rychleji reagovat na módní trendy.

Konkurenti: H&M, GAP, C&A a Clockhouse, Benetton, MARKS & SPENCER, Next, New Yorker, Kenvelo

Autor: