Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Makovský: Chyba není u mne

Česko

  15:00
BRNO - Je autorem nejdiskutovanějšího pomníku na Moravě. Skleněný památník tří odbojů na Nových sadech v Brně lidé přirovnávají k veřejným záchodkům a výsledek stavby za více než čtyři miliony korun kritizují i ti, k jejichž památce měla být určen.

Pomník tří odbojů v Brně foto: Miloš ŠenkýřLidové noviny

Přesto architekt Zdeněk Makovský míní, že by nepostupoval jinak. Řekl to LN v prvním tak otevřeném rozhovoru, který po letech sporů o pomník médiím poskytl.

Na pomník nezaznívá žádná kladná reakce. Vám se líbí?
K památníku se vyjadřovala odborná výtvarná komise, která shledala koncept díla jako velice silný jak po stránce architektonicko-urbanistické, tak po stránce výtvarné. Je špatný řemeslně.

Zdeněk Makovský

Jak se ale nyní díváte na své dílo vy sám?
Je asi obtížnější ho pochopit. Český národ není zvyklý na takový typ pomníku. Zvolil jsem minimalistickou formu, aby vynikla závažnost textů, které vytvořil Ludvík Kundera. To možná je i jedním z důvodů problémů.

Ostudný pomník zakryje plenta

Nejkritizovanější památník v republice, skleněný pomník tří odbojů na ulici Nové sady v Brně, skončí podle všeho zahalený.

Radní zvažují, že alespoň takto nepovedený monument skryjí před zraky veřejnosti.
Brněnská radnice nemůže kvůli soudnímu sporu rozpadající se skleněný pomník odstranit. Proto ho radní alespoň chtějí nechat zakrýt či jinak zamaskovat.

“V plné přípravě je nový památník, decentnější a skromnější, který má stát před budovou soudu. Připadá mi naprosto logické ten starý zakrýt,” potvrdil LN první náměstek primátora Jan Holík.

O odstranění nemůže být řeč do vyřešení sporu s autorem Zdeňkem Makovským.

Část pomníku je rozpadená od jeho odhalení v roce 1999, další poškodili vandalové. V jeho okolí lidé venčí psy a ulevují si tam i bezdomovci pohybující se v okolí nádraží.

Popraskané jsou i skleněné desky, z nichž je pomník tvořený třemi skleněnými klíny slepen. Podle Makovského za problémy s praskáním mohou dodavatelské firmy – desky k sobě lepily v zimě pod vytápěným stanem a prudké ochlazení způsobilo největší problémy.

Makovský navrhuje, že své dílo, které praská od odhalení v roce 1999, obklopí kamennými deskami. Takový návrh radní původně přijali, ale v posledních letech ho odmítají a veřejně trvají na vrácení peněz nebo odstranění monumentu.

Nový památník odbojů u Justičního paláce bude mít podobu stylizované bronzové pyramidy. Akademický sochař Michal Gabriel s ním zvítězil v soutěži.

Jeho pomník bude také levnější - přijde asi na 1,5 milionu korun, zatímco Makovského skleněná stavba stála přes čtyři miliony a více než milion si vyžádala úprava okolního prostranství.

Texty mohou být důvody poškození pomníku?
Musíme odlišit dvě věci – poškození kvůli špatně použité technologii a vandalismus. Část společnosti je stále vázána komunistickou ideou, kterou Kunderovy texty tvrdě kritizují. V době, kdy byl poškozen brněnský pomník, poničili i protikomunistický památník v Praze. Proč je asi nejvíce poškozen na místech, které souvisí s protikomunistickým odbojem?

S tím souvisí i převažující názor pomník odstranit?
Je choulostivá otázka. Jedna věc je, že je pomník poškozený, druhá je, že minimálně v době svého vzniku nebyl žádoucí. Protestovala i radnice Brno-střed, na jejímž území stojí, takže jsem se dostal do skluzu. Měl jsem nasmlouvané dodávky skla a další firmy, upozorňoval jsem, že podobnou stavbu nelze uskutečnit v zimě. Firma slibovala, že pod stanem a s tepelným agregátem lze lepení skleněných desek zvládnout i v prosinci - ale to byla příčina zkázy. Pomník byl uvnitř ještě rozpálený, přišly mrazy a hmota popraskala.

Sám jste tedy nechyboval?
Snad jen ve výběru firmy, kterou jsem si vybral. Jinde ne. Místo bylo dáno, to není věc Makovského. Můj návrh vyhrál, byl odvážný, podřizoval se stávající situaci, řešil urbanistický problém a byl technologicky na úrovni. Forma klínů odpovídá charakteru odboje, ať již protihabsburského, protifašistického či protikomunistického. V úzkých uličkách měl člověk cítit sílu klínů i to, co možná prožívali lidé v koncentračních táborech a na bojištích.

Místo toho ale vše připomíná záchodky.
To je ale věcí společnosti jako celku, jak se k němu staví. Dnes každý ví, jak je to místo nešťastné. Věděl to ale v době vypsání soutěže? Když pomník popraskal, město se o něj odmítlo starat. Nedošlo na údržbu, hlídací službu, na nic. Řeklo se, že za vše může Makovský. Podívejte se na pomník obětem holocaustu v Berlíně, kde se pár let po mně rozhodli pro podobné bloky. Jsou betonové, hrozí jim podobná nebezpečí, ale lidé k nim přistupují jinak.

Nyní se s vámi město soudí. Máte šanci vyhrát?
Také se soudím o náhradu škod s firmou, která odvedla špatnou práci. S městem už byla dvě stání, s onou firmou ani jedno. Radnici jsem nabídl, že do rozhodnutí sporu pomník opravím asi za milion korun na své náklady, ale není už vůle. Ani na obložení kameny, s nímž přitom sami radní souhlasili. Místo toho vypsali novou soutěž na pomník před Justičním palácem.

Jste si schopen představit odstranění pomníku?
Je to pro mne samozřejmě těžké, ale je majetkem města. Jsem autor, chci se dohodnout. Pokud se ale město rozhodne, budu muset s odstraněním souhlasit.

Autoři: