Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Malá auta jdou na dračku

Česko

Zákazníky do autosalonů lákají velké slevy. Prodej aut v lednu stoupl o 13,5 procenta

PRAHA/OSTRAVA Navzdory sílícím obavám z finanční krize zažívá Česko v jedné oblasti nákupní boom. Rychlý nárůst odbytu je zejména u menších aut a také těch, na něž se vztahují slevy.

Ceny jsou teď u řady modelů o desetitisíce nižší než před rokem a lákají od začátku roku do autosalonů více kupců. Jen v lednu zájem domácností o nová auta díky slevám a akčním nabídkám vzrostl podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) o 13,5 procenta. „Lidé teď chtějí hlavně menší vozy, jako jsou i20 a i30,“ říká Michal Balíček z pražského autosalonu Hyundai Autopalace Spořilov.

Nižší cena přitom hraje klíčovou roli. Podle prodejců totiž už nelze čekat, že by ceny ještě klesly. „Prostor pro další snižování cen v tuto chvíli není,“ uvedl mluvčí Kia Motors Patrik Fanc. Akčních slev se proto snaží využít co nejvíce lidí. „Auta šla cenově hodně dolů a to nastartovalo zákazníky,“ řekl LN vedoucí prodeje Škoda v Autocentru TA Plzeň Milan Němec.

„Hodně se prodávají zejména levnější auta, lidé koukají na každou korunu,“ souhlasí vedoucí prodeje Jan Kunc z Autocentra Hale, které prodává vozy značky Ford.

Nejprodávanější značkou osobních aut je Škoda, kterou následuje Volkswagen a Ford.

Podle dealerů je přitom pořád dost lidí, kteří s nákupem vyčkávají a doufají, že nová auta ještě zlevní. Například bude-li zavedeno tzv. šrotovné, tedy státní příspěvek na nákup nového vozu výměnou za vyřazení auta starého. To se však podle prodejců čekat nedá.

S nákupem aut vyčkávají i mnohé firmy, které doufají, že bude rozšířena možnost daňového odpočtu. Pokud by byl přijat návrh ministerstva financí, mohly by firmy již od dubna či května kupovat nejen užitkové, ale i osobní vozy s odpočtem devatenáctiprocentní daně.

Pokračování na straně 14

Malá auta jdou na dračku

Dokončení ze strany 1

Ministr financí tento záměr zveřejnil na konci roku a podnikatelé nyní raději s koupí aut čekají, jestli možný odpočet DPH bude zaveden. Prodejci aut se také shodují, že kupci v poslední době výrazně upřednostňují hotovostní platby. „Přes 80 procent lidí platí za auta v hotovosti. Nejvíce přitom nyní nové vozy kupují hlavně starší lidé,“ upozornil Němec. Nečekaně rostoucí poptávka po nových vozech se výrazně dotkla už i korejské automobilky Hyundai ve slezských Nošovicích. Ta už opět vyrábí pět dní v týdnu. „Vyrábíme naplno a objednávek je tolik, že vůbec neuvažujeme o nějakých odstávkách,“ řekl včera LN mluvčí firmy Petr Vaněk. Automobilka v měsíci lednu musela omezit provoz na čtyři, a v jednom týdnu dokonce na tři pracovní dny během týdne. Denně sjíždí z pásů automobilky 350 až 360 nových aut. Korejci nevyrábějí auta na sklad, ale přesně podle předem dohodnutých objednávek. Největšími odběrateli aut z Nošovic jsou nyní Němci, druhou příčku v odběru mají Rusové. Objednávky však v těchto dnech přicházejí i z Makedonie, Kanárských ostrovů nebo Izraele. V současné době Hyundai zaměstnává přes 1800 lidí. Ještě loni na podzim automobilka plánovala, že letos na jaře rozjede i druhou směnu. Tyto plány jsou zatím pozastaveny. „Druhá směna není na pořadu dne,“ připouští Vaněk. Automobilka stále vyrábí pouze jeden model Hyundai i30, během měsíce by měla rozšířit výrobu o verzi kombi tohoto vozu.

Autor: