Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

„Mám jít zase do školy. Proč?“

Učitelé nejsou jediní, kteří si musejí doplnit potřebné vysokoškolské vzdělání. To zákon nařizuje i sociálním pracovníkům a zdravotním sestrám. Často jde o problém pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

mmf

20. 5. 2008 15:56
Každý , kdo bere plat na místě , kde nemá předepsané

vzdělání -  ven , a  až si vzdělání doplníš , potom někdo posoudí , zda se vrátíš .

Šílené je ovšem to , že nejvíce se toto pravidlo porušuje NEJVÝŠ - V KANCELÁŘI PRASIDENTA , PARLAMENTU , SENÁTU , A DALŠÍCH  VYSOKÝCH POSTECH STÁTNÍ BYROKRACIE . POKUD V PARLAMENTU MŮŽE SEDĚT MAJECEK BENDŮ,  v senátu kubera , melčák , topolánek ve vládě a pseudoprofous pružinský na Hradě , pán bůh s námi a zlý pryč , půjdeme jen do kopru . Ať  se každý podívá na do zrcadla , do svých dokladů a na svou výplatní pásku a není-li přehnaně sebevědomý blb, měl by tušit , co dál .!!

0 0
možnosti

Witch

20. 5. 2008 14:27
o tom sociálním študování

Problém sociálního pracovníka spočívá v tom, že by měl být navíc široce orientován. Do roku 2006 sice taky leccos potřeboval, ale např.ústavní "sociálky"  se zabývaly hlavně administrativou a vyřizováním účetnictví, teď už se do toho plete i přímá práce s lidmi, příprava osobních plánů jednotlivých uživatelů služeb a podobně.

Ze zákona Vám musí každý pracovník nějak poradit, pokud Vám přímo nepomůže. Takže vyšší odborná škola nebo vysoká skutečně mohou člověka připravit po mnoha stránkách tak, jak potřebuje. Problém, který vidím, je v nevyváženosti škol. Za tři roky VŠ máte bakaláře, při denním studiu(letos) prváci chodili do školy jednou týdně. Leckdo tím pádem studuje škol víc. Na VOŠ, které se nyní mezi studenty uznávají jako dost náročné školy, při dálkovém chodíte jednou týdně a studujete roky 4, platíte školné a ještě titul nemáte(jen titul DiS).

Teď vlastně ano, třeba v Třebíči si ho doděláte za pátý rok a 24 000,-. Honem se toho chopily různé vzdělávací instituce a snaží se doporučit 150 nebo 200 hodinové programy pro lidi s větší praxí, což by možná bylo dobré pro ty, kteří už VŠ mají jinou, ale pokud máme respektovat EU, VOŠ je minimem. Bohužel je na VOŠ také povinný jazyk, z něhož se skládají zkoušky z odborných témat a s obhajobou diplomky. Jinak jsou i přátelské VŠ, kde si po získání DiS odkroutíte ty tři roky na bakaláře s mnoha prominutými předměty. Minimálně první ročník je prý pohodový.

Nedivím se, že nikdo moc nadšený ze studia není. Mnoho žen, které se mohou hlásit z praxe, na VOŠ doslova potí krev. Od filosofie, práva  a zdravovědy se škála znalostí rozprostírá až k dotazníkovým šetřením a jejich vyhodnocení. Musejí vědět, jaká práce je čeká ve vězeňství, s bezdomovci, rodinami, etniky, ale také mají zvládnout základy psychoterapie a k tomu, vedle své běžné pracovní náplně, kterou za ně nikdo neodvede, plní praxe na stážích co nejpestřejších ... O rodině nemluvě, ale ta většinou vychází studentkám hodně vstříc.

0 0
možnosti

MLOK1

20. 5. 2008 10:12
INŽENĚR DĚCIMÁLNOVAŽNYJ

Na fšecko - ůplně na fšecko - je potšeba mít dyplóm.

Vezměte si příklad z Thomase Alvy Edisona. Měl snad nějaký diplom? A co všechno dokázal!!!

0 0
možnosti

Ivan Nový

20. 5. 2008 10:03
Socialismus nefunguje.

A když tak takto hloupě.

0 0
možnosti

Stredocech

20. 5. 2008 9:59
Aby bylo jasno

Loni skončil tuším poslední ročník, kdy absolventka čtyřletého studia s maturitou získala kvalifikaci "všeobecná sestra." Dnes její o rok mladší spolužačka získá po maturitě jen kvalifikaci "zdravotnický asistent," což znamená, že bude v nemocnici vykonávat de fakto pouze pomocné práce. Aby mohla vykonávat profesi "všeobecná sestra" musí od letoška absolvovat ještě tři roky na Vyšší zdravotní škole s titulem Dis. nebo tříleté bakalářské studium na lékařské fakultě s titulem Bc. Když si na té Lékařské fakultě udělá další 3 roky, bude MUDr., takže si myslím, že hodně schopných sester toto studium nastoupí

S těmi sociálními pracovníky to je v článku napsáno divně, normálním zaměstnancům, kteří nemají střední školu stačí absolvovat akreditiovaný kurz o délce minimálně 150 hodin. Některé zravotnické školy tento kurz nabízejí, zatím to bylo dokonce "zadarmo," hradil to např. sociální fond EU plus MPSV + místní samospráva.

0 0
možnosti

Witch

20. 5. 2008 21:19
Re: Aby bylo jasno

Kurz, který máte na mysli, je určen "pracovníkům v sociální péči". To jsou ti, kteří mohou například rozdávat jídlo. Blbé je, že jde o nižší platovou kategorii, než byly dosavadní ošetřovatelky, nižší zdravotnický personál, který pracoval v ÚSP taky. Takže 31.12. to byly ošetřovatelky, 1.12008 pracovnice v SP a rozdíl 2-3 stovky platu. Ošetřovatelky by to mohly být, kdyby na ÚSP bylo nějaké odd., alespoň pokoj, splňující kritéria zdravotnictví, jakýsi kousek nemocnice. Jak vidíte, reforma drtí lidi z několika směrů:být vzdělanější, stále lepší z morálního hlediska (což je správné, viz ombudsmanova zpráva), ale když už se chce entuziasmus, tak nikoho nebudou zbytečně kazit penězi...

0 0
možnosti

Houmr

20. 5. 2008 9:52
Novinář není náročné povolení

cituji: "Je to velmi náročné a velmi špatně ohodnocené povolení,“ dodala Jurásková. "

0 0
možnosti

Mirek

20. 5. 2008 8:49
Neumí pružně reagovat

Přestože je kriticky nedostatek sester, střední zdravotní škola otevírá pořád stejný počet  tříd, i když zájem je nejméně o třetinu vyšší. Co jsem se ptal, tak jinde je to stejné.

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

20. 5. 2008 8:09
Tak tu funkci přejmenujte

Když to není státní organizace, tak si snad tu funkci mohou nazvat jak chtějí. Třeba manažer komunikace či manažer styku s klienty. Jestli pak zákonodárci přijmou zákon, že všichni manažeři musí mít VŠ, bude aspoň ještě větší legrace v tom našem Kocourkově.

0 0
možnosti

PETR

20. 5. 2008 7:52
ZAPLATTE SESTRÁM PÁNI POLITICE

AŤ KOUKAJ TĚM SESTRÁM POŘÁDNĚ ZAPLATIT, TO UŽ SNAD NENÍ MOŽNÝ....

0 0
možnosti

pozornej

20. 5. 2008 8:09
Re: ZAPLATTE SESTRÁM PÁNI POLITICE

některý sestry by si za výkon svojí profese vic peněz určitě zasloužily. ale některý by za ten výkon jen zasloužily.zkušenosti z návštěv hospitalizované babičky.

0 0
možnosti

Alex

20. 5. 2008 7:47
To je naprostý výsměch vysokoškolskému vzdělání!!!!!

Proč by měl mít někdo, kdo rozdává chleba bezdomovcům vysokoškolské vzdělání? To je naprostý výsměch vysokoškolskému vzdělání!!!!! VŠ vzdělání by mělo být potřebné pouze pro ředitele nadnárodních korporací a špiškových vědeckých pracovníků. 10 000 lídí se skutečným VŠ vzděláním je na ČR až moc. Tito VŠ se potom pohybují ve svém oboru na světové špičce, berou platy nejméně 200 000 kč měsíčně a ne aby vymetali různé kanceláře!!

0 0
možnosti