Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Manažerka má další problém. Po Ukrajině o její vydání požádalo i Rusko

Česko

  7:00
PRAHA - Chyběl jediný podpis ministra spravedlnosti a stejně jako Alexeje Torubarova by ruskou manažerku Taťjanu Paraskevičovou Česko vydalo k trestnímu stíhání, tentokrát na Ukrajinu. Paradoxně ji, i když zřejmě jen na čas, zachránila další žádost o vydání, která v červnu dorazila z Ruska.

Případ Taťjany Paraskevičové foto: Koláž: Šimon

Paraskevičová tvrdí, že obě obvinění jsou vykonstruovaná, proti jejímu vydání na Ukrajinu se postavilo i české ministerstvo zahraničí a několik lidskoprávních organizací.

Rusko podle Mariny Machytkové, advokátky zadržené manažerky, vyprovokovala až ukrajinská žádost o vydání. "Očekávali jsme to už od loňského léta, protože jsme věděli, že ruský vyšetřovatel se dozvěděl o extradici na Ukrajinu a aktivizoval se. Nejdřív vyhrožoval rodině a potom dokonce klientku vyslechl jako svědka. A následně vykonstruoval obvinění," řekla Machytková serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak už server Lidovky.cz informoval, výslech probíhal krajně nestandardně. Ačkoliv se ruský policista objednal pouze kvůli dožádání právní pomoci, téma se brzy stočilo na kazašského opozičního vůdce a Paraskevičové spolupracovníka Muchtara Abljazova, kvůli němuž ve skutečnosti podle advokátky Paraskevičovou Ukrajina i Rusko stíhají.

"Vystoupila jsem proti tomu a požádala, aby to bylo vyškrtnuto a on mi začal vyhrožovat. Řekl, že kdybychom byli v Rusku, postaral by se, aby mě zavřeli do chládku a přišla jsem k rozumu," popsala výslech Machytková už v březnu.

Muchtar Abljazov

Abljazov je se svoji stranou Demokratická volba jedním z hlavních opozičních vůdců v Kazachstánu a úhlavní politický nepřítel kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Loni v únoru byl Abljazov v Londýně, kam uprchl, odsouzen ke 22 měsícům vězení za pohrdání soudem v souvislosti s procesem o finančních podvodech. Nicméně utekl, údajně kvůli informaci, že ve vězení by mohl přijít o život. Před třemi týdny ho zadržela francouzská policie.

Manažerku česká policie zadržela loni na jaře během léčebného pobytu v Karlových Varech na základě mezinárodního zatykače. Ukrajinská Generální prokuratura ji totiž stíhá za zločinné spiknutí a vytunelování 5 miliard dolarů z kazašské banky BTA. Paraskevičová se brání, že jde o politicky motivovaný proces, za nímž ve skutečnosti stojí Kazachstán. Ukrajinu údajně pouze "nastrčil", protože z hlediska vydávání nemá nejlepší pověst. Spolupracovníkem a dalším obviněným v případu je totiž opoziční vůdce Muchtar Abljazov, úhlavní politický nepřítel kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

A stejných aktérů se podle Machytkové týká i ruský případ. "Jde opět o kauzu směřující k panu Ablajazovovi a BTA bance, paní Paraskevičová vůbec netuší, co to je za případy. Její jméno je domalováno do trestního řízení běžícího již tři roky," popsala Machytková. Rozhodování o extradici Paraskevičové se tak vrací na samotný začátek. "Nyní je ve fázi předběžného šetření, kdy Krajské státní zastupitelství v Plzni by mělo věc vyšetřit a vydat návrh vydání, nebo nevydání," přiblížila právnička.

V případě ukrajinské žádosti soudy uvěřily zárukám ukrajinské strany a rozhodly Paraskevičovou vydat, přičemž stále běželo azylové řízení, bez jehož  ukončení by vydání k trestnímu stíhání do ciziny nemělo být možné. V případě medializované kauzy ruského restauratéra Alexeje Torubarova nicméně exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) svým podpisem stvrdil jeho vydání, aniž by na výsledek azylového řízení vyčkal.

TUNELÁŘKA, NEBO OBĚŤ?

  • Paraskevičová přijela do Česka loni na jaře kvůli léčbě srdeční choroby. Krátce na to ji ale zadržela policie a skončila ve vazbě
  • Krajský soud v Plzni zkraje letošního roku konstatoval, že vydání Paraskevičové není přípustné a nařídil ji z vazby propustit
  • Vrchní soud v Praze nakonec koncem února 2013 zaujal opačné stanovisko a nařídil ženu vydat
  • Paraskevičová podala ústavní stížnost, kterou ale soud zamítl
  • Ve věci ukrajinského vydání se chce obrátit na evropský soud
  • O její vydání požádalo i Rusko 

Je tedy možné, že kdyby druhá žádost z Ruska nepřišla, Paraskevičová by už nyní byla v ukrajinském vězení. Její poslední šancí byl Ústavní soud, ten ale stížnost proti rozhodnutí o vydání zamítl. "V současné době připravujeme žalobu k Evropskému soudu a požádali jsme, aby ministerstvo nerozhodovalo vzhledem k ruské žádosti, což nám potvrdilo. Lze předpokládat, že vzhledem k ruskému občanství dají v případě pozitivního výsledku přednost Rusku," míní Machytková.

Server Lidovky.cz informoval o dvou dalších podobných případech. Bez rozhodnutí o azylu nařídil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydat do Ruska právě Torubarova, který v současné době čeká ve Volgogradu na svobodě na soud kvůli údajnému vydírání důstojníka tajné služby a podvodů.

Jak informovaly Lidové noviny, do své vlasti se musí vrátit i bývalá pornoherečka z Ukrajiny Anastázie Hagenová. Ani Nejvyšší správní soud v Brně totiž nevyhověl prosbě ukrajinské občanky o mezinárodní ochranu.

Autor: