Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manažerka má další problém. Po Ukrajině o její vydání požádalo i Rusko

Případ Taťjany Paraskevičové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Případ Taťjany Paraskevičové | foto: Koláž: Šimon

PRAHA Chyběl jediný podpis ministra spravedlnosti a stejně jako Alexeje Torubarova by ruskou manažerku Taťjanu Paraskevičovou Česko vydalo k trestnímu stíhání, tentokrát na Ukrajinu. Paradoxně ji, i když zřejmě jen na čas, zachránila další žádost o vydání, která v červnu dorazila z Ruska.

Paraskevičová tvrdí, že obě obvinění jsou vykonstruovaná, proti jejímu vydání na Ukrajinu se postavilo i české ministerstvo zahraničí a několik lidskoprávních organizací.

Rusko podle Mariny Machytkové, advokátky zadržené manažerky, vyprovokovala až ukrajinská žádost o vydání. "Očekávali jsme to už od loňského léta, protože jsme věděli, že ruský vyšetřovatel se dozvěděl o extradici na Ukrajinu a aktivizoval se. Nejdřív vyhrožoval rodině a potom dokonce klientku vyslechl jako svědka. A následně vykonstruoval obvinění," řekla Machytková serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


Jak už server Lidovky.cz informoval, výslech probíhal krajně nestandardně. Ačkoliv se ruský policista objednal pouze kvůli dožádání právní pomoci, téma se brzy stočilo na kazašského opozičního vůdce a Paraskevičové spolupracovníka Muchtara Abljazova, kvůli němuž ve skutečnosti podle advokátky Paraskevičovou Ukrajina i Rusko stíhají.

"Vystoupila jsem proti tomu a požádala, aby to bylo vyškrtnuto a on mi začal vyhrožovat. Řekl, že kdybychom byli v Rusku, postaral by se, aby mě zavřeli do chládku a přišla jsem k rozumu," popsala výslech Machytková už v březnu.

Muchtar Abljazov

Abljazov je se svoji stranou Demokratická volba jedním z hlavních opozičních vůdců v Kazachstánu a úhlavní politický nepřítel kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Loni v únoru byl Abljazov v Londýně, kam uprchl, odsouzen ke 22 měsícům vězení za pohrdání soudem v souvislosti s procesem o finančních podvodech. Nicméně utekl, údajně kvůli informaci, že ve vězení by mohl přijít o život. Před třemi týdny ho zadržela francouzská policie.

Manažerku česká policie zadržela loni na jaře během léčebného pobytu v Karlových Varech na základě mezinárodního zatykače. Ukrajinská Generální prokuratura ji totiž stíhá za zločinné spiknutí a vytunelování 5 miliard dolarů z kazašské banky BTA. Paraskevičová se brání, že jde o politicky motivovaný proces, za nímž ve skutečnosti stojí Kazachstán. Ukrajinu údajně pouze "nastrčil", protože z hlediska vydávání nemá nejlepší pověst. Spolupracovníkem a dalším obviněným v případu je totiž opoziční vůdce Muchtar Abljazov, úhlavní politický nepřítel kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

A stejných aktérů se podle Machytkové týká i ruský případ. "Jde opět o kauzu směřující k panu Ablajazovovi a BTA bance, paní Paraskevičová vůbec netuší, co to je za případy. Její jméno je domalováno do trestního řízení běžícího již tři roky," popsala Machytková. Rozhodování o extradici Paraskevičové se tak vrací na samotný začátek. "Nyní je ve fázi předběžného šetření, kdy Krajské státní zastupitelství v Plzni by mělo věc vyšetřit a vydat návrh vydání, nebo nevydání," přiblížila právnička.

V případě ukrajinské žádosti soudy uvěřily zárukám ukrajinské strany a rozhodly Paraskevičovou vydat, přičemž stále běželo azylové řízení, bez jehož  ukončení by vydání k trestnímu stíhání do ciziny nemělo být možné. V případě medializované kauzy ruského restauratéra Alexeje Torubarova nicméně exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) svým podpisem stvrdil jeho vydání, aniž by na výsledek azylového řízení vyčkal.

TUNELÁŘKA, NEBO OBĚŤ?

  • Paraskevičová přijela do Česka loni na jaře kvůli léčbě srdeční choroby. Krátce na to ji ale zadržela policie a skončila ve vazbě
  • Krajský soud v Plzni zkraje letošního roku konstatoval, že vydání Paraskevičové není přípustné a nařídil ji z vazby propustit
  • Vrchní soud v Praze nakonec koncem února 2013 zaujal opačné stanovisko a nařídil ženu vydat
  • Paraskevičová podala ústavní stížnost, kterou ale soud zamítl
  • Ve věci ukrajinského vydání se chce obrátit na evropský soud
  • O její vydání požádalo i Rusko 

Je tedy možné, že kdyby druhá žádost z Ruska nepřišla, Paraskevičová by už nyní byla v ukrajinském vězení. Její poslední šancí byl Ústavní soud, ten ale stížnost proti rozhodnutí o vydání zamítl. "V současné době připravujeme žalobu k Evropskému soudu a požádali jsme, aby ministerstvo nerozhodovalo vzhledem k ruské žádosti, což nám potvrdilo. Lze předpokládat, že vzhledem k ruskému občanství dají v případě pozitivního výsledku přednost Rusku," míní Machytková.

Server Lidovky.cz informoval o dvou dalších podobných případech. Bez rozhodnutí o azylu nařídil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydat do Ruska právě Torubarova, který v současné době čeká ve Volgogradu na svobodě na soud kvůli údajnému vydírání důstojníka tajné služby a podvodů.

Jak informovaly Lidové noviny, do své vlasti se musí vrátit i bývalá pornoherečka z Ukrajiny Anastázie Hagenová. Ani Nejvyšší správní soud v Brně totiž nevyhověl prosbě ukrajinské občanky o mezinárodní ochranu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...