Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mandelovy devadesátiny

Česko

Charitativní koncert připomene významné jubileum Nelsona Mandely

LONDÝN/PRAHA Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu, oslaví své devadesáté narozeniny (18. července) velmi netradičně – sérií slavnostních akcí a koncertem v londýnském Hyde Parku, napsal včera zpravodajský server BBC News.

Podle agentury Reuters by měly na třídenní oslavy do Londýna dorazit hvězdy jako Oprah Winfreyová, Robert De Niro či Bill Clinton. Oslavy vyvrcholí 27. června slavnostním koncertem, na kterém zazpívá skupina Queen, zpěvačka Annie Lennoxová, Soweto Gospel Choir nebo Simple Minds.

Lístky budou v prodeji od pátku a celkem jich bude k dispozici 46 664. Toto číslo nebylo vybráno náhodně – má připomenout Mandelovo staré vězeňské číslo. Stejné číslo nese název projektu na podporu boje proti AIDS, za kterým Nelson Mandela a jeho nadace stojí. Výtěžek z koncertu půjde samozřejmě na podporu tohoto projektu.

Organizátoři slíbili, že se seznam účinkujících na závěrečném koncertě ještě rozroste. „Oslovení umělci jsou ale vázáni slibem mlčenlivosti, aby nepřišel Nelson Mandela a návštěvníci koncertu o překvapení,“ uvádí se v prohlášení pro média. Mezi dalšími, kteří byli veřejnosti „odtajněni“, zazpívají irští U2, britská skupina Spice Girls, Amy Winehouseová a další. Měla by vystoupit i řada afrických umělců a sbor afrických sirotků nakažených AIDS, kteří byli námětem pro film We Are Together.

„Všichni víte, že už bych měl být dávno v důchodu, ale moji přátelé a charitativní organizace, které nesou moje jméno, chtějí využít mých devadesátin k získání finančních prostředků, aby mohli pokračovat v práci, takže jim chci samozřejmě pomoci,“ řekl Mandela agentuře Reuters.

„Takže máme dohodu – já přijedu do Londýna a oni zorganizují koncert v Hyde Parku, který připomene naši práci,“ dodal. Lístek by měl stát v přepočtu okolo 2000 korun.

Koncert se bude konat dvacet let po podobné show, která připomněla Mandelovo propuštění z vězení a zároveň byla oslavou jeho sedmdesátin. Ve Wembley tehdy 11. června 1988 vystoupili Eurythmics, Whitney Houstonová nebo Dire Stairs a další.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...