Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pod Mánesovým mostem v Praze je nová cyklostezka, díky ní se lidé vyhnou Klárovu

Pod Mánesovým mostem se otevřela nová cyklostezka. (6. prosince 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Pro cyklisty a pěší vznikl v centru Prahy na levém břehu Vltavy nový podjezd pod prvním obloukem Mánesova mostu. V úseku mezi parkem u Cihelné ulice a Kosárkovým nábřežím se tak lidé konečně vyhnou frekventované křižovatce na Klárově. Nová stezka je dlouhá 77 metrů, náklady byly asi 36 milionů korun.
  15:09

Prostor pod mostním obloukem byl dosud zanedbaný, zarostlý a přebývali tu bezdomovci.

„Návazně na rekonstrukci Kosárkova nábřeží jsme udělali propustek pro pěší a cyklisty podél nábřeží pod Mánesovým mostem, který jako jediný takový podchod neměl. Všechny mosty v historickém centru na levém břehu mají vždy podjezd nebo podchod. Zde však nebyl zpřístupněný a všichni museli přecházet přes komplikovanou křižovatku na Klárově, kde je velmi intenzivní provoz,“ řekl pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Záměr vznikl už před 17 lety, ale samotná stavba začala letos v květnu. Na místě vznikla také 49,5 metru dlouhá nová železobetonová opěrná zeď.

Problematické však bylo najít dodavatele kamene na takzvané kyklopské zdivo, které historicky tvoří pražská nábřeží a kterým je nová zeď obložena. „To už se dnes moc nevyrábí a kamenolomy to nedělají,“ řekl Scheinherr. Nakonec se to však podařilo, kameníci jednotlivé kameny osekávali ručně přímo na místě.

Na severní straně mostu se opravila přístupová rampa k plovoucímu molu. Ta má nové zábradlí, které vzhledem odpovídá tomu historickému. Nové je i schodiště.

V budoucnu na jižní straně mostu na novou stezku naváže park, který momentálně buduje radnice Prahy 1. Park by měl být dokončen na začátku ledna příštího roku.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...