Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manželé Kottovi, žalobce Jirát i Salačová. Aktéři v kauze Rath se odvolali

Česko

  17:23
PRAHA - První aktéři kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha podali odvolání proti nepravomocnému dubnovému rozsudku. Na vrchní soud se obrátili manželé Kateřina a Petr Kottovi, které soud poslal za korupci na 7,5 roku do vězení, a podnikatelka Ivana Salačová, která spolupracovala při vyšetřování a vyvázla s podmínkou.

Manželé Kottovi u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Odvolání podal také žalobce Petr Jirát, jak vyplývá z informací. O vývoji v případu v úterý informoval Radiožurnál.

Mluvčí Krajského soudu v Praze, který Rathův případ řešil a jehož prostřednictvím se odvolání k vrchnímu soudu podává, Ludmila Molišová řekla, že soud zatím nebude odvolání a jejich počet komentovat, protože odsouzeným ještě trvá tento týden lhůta na podání. Už při vynesení rozsudku 7. dubna se na místě odvolal také manažer stavební firmy Tomáš Mladý, který dostal pětileté vězení.

Odsouzený Kott chtěl být milionářem legálně. Pokusil se o to v soutěži

Zbylými odsouzenými v první části Rathovy kauzy jsou stavební manažeři Pavel Drážďanský (pět let) a Václav Kovanda (tříletá podmínka) a manažeři zdravotnických společností Martin Jireš (5,5 roku), Jindřich Řehák (5,5 roku) a Jan Hájek (tříletá podmínka). Ratha poslal soud na 8,5 roku do vězení ve zbylé části případu v červenci, pětiletý trest s ním dostala podnikatelka Lucia Novanská. Bývalý politik už dříve řekl, že podá odvolání, případně se obrátí na mezinárodní soud.

Obžaloba viní exposlance Ratha a ostatní z upravování veřejných zakázek pro předem vybraného vítěze, což údajně provázela korupce. Tendry se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. Jako organizátory označuje žalobce Petr Jirát manžele Kottovy a Ratha. Kromě Salačové obžalovaní vinu odmítají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!