Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manželka? Manželka je, když...

Česko

LITERÁRNÍ DIÁŘ

Čapnout celý svět za flígr a uvěznit ho do slovníků, aby tam pak odevzdaně dřepěl. A když se někomu zamane, může kdykoliv jít a podívat se na ten polapený svět... Podle příchylnosti ke slovníkům se pozná snad i povaha člověka. Jenže jsou samozřejmě i výjimky. To, že slovník vlastníme, ještě neznamená, že byl kdy otevřen. To, že někdo slovník sestaví, ještě neznamená, že je nudný školomet. Někdy je slovník sestaven právě spíše kvůli znejistění přehledného stavu světa.

Nakladatelství dybbuk nyní vydalo Malý slovník naučný básníka a výtvarníka Ladislava Nováka (1925-1999). Tento dosud nepublikovaný soubor textů je znám z rukopisu rovněž pod názvem Nenaučný slovník kuriozit a zbytečných vědomostí. Najdeme zde třeba heslo Spisovatel: „a básník, jak je rozlišit? Ten první píše pro svého nakladatele, pro své přátele, pro svou zásuvku (svědomitě urovnanou), pro to a ono, je inženýrem duší, prorokem, svědkem... Básník píše. -A někdy ani to ne, někdy (té smělosti) jen tichounce zpívá.“ Ak tomu ještě heslo Umění a poezie?: „Dokud básník skládá svou báseň, je to v nejlepším případě umění. Teprve když báseň začne skládat svého básníka, je to poezie. Poezie!“

Ale zas aby to nevypadalo, že Malý slovník naučný je knihou pojednávající pouze o literatuře. Najde se zde i heslo Manželka: „ten podivný tvor, který žije zde vedle mě, naráží do mě, překáží mi, v noci chrápe, ve dne bručí a hubuje, ale který, kdykoliv se vrátím domů s nově utrženými ranami (a to se vracím často), přijde vždy tiše, aby mi je oblízal(a). Nemůžeme se od sebe odloučit, i kdybychom chtěli, a je to dobře, že nemůžeme.“ V nejlepším případě umění? Nebo poezie?

***

TOP 5 KNIHY Nejprodávanější beletristické tituly v ČR v minulém týdnu

1 Jeffery Deaver Spící panna (Domino)

2 Jiří Šulc Dva proti Říši (Knižní klub)

3 Frederick Forsyth Afghánec (Knižní klub)

4 Josef Lada Kronika mého života (Knižní klub)

5 Stephen King Lisey a její příběh (Beta - Dobrovský)

Pramen: SČKN

TOP 5 KNIHY Nejprodávanější beletristické tituly ve Francii v minulém týdnu

1 Amélie Nothomb Ni d'Eve ni d'Adam

2 Muriel Barbery L'élégance du hérisson

3 Harlan Coben Temps mort

4 Philippe Claudel Le rapport de Brodeck

5 John Le Carré Le chant de la Mission Pramen: lexpress.fr

O autorovi| Ondřej Horák, redaktor LN

Autor: