Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

PŘEHLEDNĚ: Jaká budou mít stejnopohlavní páry nová práva a jak to bude s adopcí dětí

I v pátek pokračoval Prague Pride Festival na Střeleckém ostrově. Pride Village je jedno z nejpříjemnějších míst festivalu a má otevřeno prakticky po celou dobu pridu. (11. srpna 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium
„Manželství“ pro homosexuální páry prošlo ve sněmovně závěrečným čtením. Bouřlivě diskutovaná úprava narovnává práva například v oblasti majetku či zdravotních informací. Nicméně novela občanského zákoníku může ještě doznat změn v Senátu. Posléze ji musí podepsat prezident. Lidovky.cz přinášejí přehled odpovědí na nejčastější otázky týkající se právních změn pro gaye a lesby, na kterých se poslanci shodli.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nejvíce spornými body byly název, který by měl svazek nést, a možnost adoptovat děti. Hlasování se zúčastnilo 171 zákonodárců, skrze načtené pozměňovací návrhy postupovali od nejliberálnějšího přes nejvíce konzervativní až po kompromisní variantu, se kterou přišel člen KDU-ČSL Jiří Navrátil.

Ten jako první poslanec v historii zveřejnil svou homosexuální orientaci. A právě jeho varianta prošla: název svazku tedy zní partnerství a páry si budou moci dítě pouze přiosvojit – tedy pouze ve chvíli, jde-li o dítě, jehož biologickým rodičem je jeden z partnerů. „Jsem šťastný. Po tolika letech jsme narovnali většinu práv pro lidi, kteří chtějí spolu žít,“ řekl serveru Lidovky.cz Navrátil.

Jste spokojeni s výsledkem hlasování sněmovny o svazcích LGBT osob?

celkem hlasů: 2333

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 6. března 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, vše mělo zůstat při starém.999
Ne, vadí mi hlavně, že neprošlo manželství pro všechny.648
Ano, jde o rozumný kompromis.536
Ne, vadí mi hlavně, že neprošly společné adopce.150

Naopak za pouze nepatrný krůček označila přijetí paragrafů Veronika Kodešová, která žije s přítelkyní a společně vychovávají dvě děti. „Pro naši rodinu je to sice změna k lepšímu, ale jinak je to plivanec do tváře všem, kteří chtějí rovnoprávnou společnost bez kastování lidí,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Když legislativa procházela sněmovnou začátkem února ve druhém čtení, poslanci si libovali, že se debata stala věcnou a nikoho neurážela. To však nebyl středeční případ, kdy byly opět k vidění poměrně vypjaté proslovy – zejména ze strany SPD.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...