Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ne manželství, ale partnerství. Tak se má říkat svazku osob stejného pohlaví

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která podporuje manželství pro všechny, a Marek Benda, zastánce zakotvení toho, že manželstvím se může nazývat jen svazek muže a ženy foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předkladatelé návrhu na vyrovnání práv párů stejného pohlaví s heterosexuálními páry už nebudou prosazovat, aby se svazku osob stejného pohlaví nově říkalo „manželství“. Poslanec STAN Josef Bernard navrhl při jednání ústavně-právního výboru používat název „partnerství“.
  14:31aktualizováno  17:15

Pozměňovací návrh, který by z práv partnerů stejného pohlaví vyňal osvojení, představila Helena Válková z klub ANO. Ale ani uvnitř opozičního hnutí na to nemají jednotný názor.

Taťána Malá při jednání ústavně-právního výboru řekla, že pozměnila svůj původně konzervativní názor a že ať si o tom myslí, kdo chce, co chce, už dnes vyrůstají děti i v rodinách párů stejného pohlaví, a současný stav nechává v největší nejistotě právě tyto děti.

K žádnému doporučení se ovšem ve středu výbor nedobral, a to i proto, že někteří členové výboru, mezi nimi Marek Benda a Eva Decroix z ODS, pospíchali na shromáždění na podporu Izraele.

Zklamání Jsme fér ze snahy spojovat otázky manželství pro všechny a náhradní mateřství

Na jednání výboru dorazil zástupci sdružení Jsme fér, které usiluje o manželství pro všechny. Byli zklamáni, že poslanci nerozhodli.

„Stále je snaha to odkládat, navíc někteří se to snažili spojovat s otázkou surogátního mateřství, i když ty dvě věci spolu vůbec nesouvisí,“ řekla iDNES.cz právnička Jsme fér Adéla Horáková.

Ve hře jsou tak stále návrhy umožnit manželství, tedy nově spíše partnerství místo „registrovaného partnerství“ i párům stejného pohlaví, ale i konkurenční návrh konzervativních poslanců naopak zakotvit do Listiny základních práv, že manželství je výlučně svazek muže a ženy.

„Já jsem už zmínila v prvním čtení, že jsme ochotni se bavit i o samotném názvu, což je nejčastější výhrada všech odpůrců. Pro mě je nepřijatelné, abychom ustoupili jako předkladatelé z rodičovských práv, myslím, že opravdu má dojít k jejich narovnání. Chápu LGBT+ komunitu, že je pro ně velmi složitě přijatelné se dívat na takovýto kompromis, ale je to zkrátka v tuto chvíli maximum možného,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf poslanců ODS Marek Benda, který je i místopředsedou ústavně-právního výboru, naopak dosud sháněl hlasy pro ústavní zakotvení ochrany manželství jen mezi mužem a ženou. Zastánci pro to jsou v jeho straně, u lidovců, v SPD i ANO, ale pro takovou změnu je potřeba nejméně 120 hlasů poslanců.

Existuje i třetí návrh poslance Jiřího Navrátila z KDU-ČSL, který také počítá s tím, že by se dosavadní registrované partnerství nově nazývalo jen „partnerství“. Lidovecký poslanec, který udělal coming out a přihlásil se k menšinové sexuální orientaci, navrhl vyrovnat práva párů stejného pohlaví na úroveň heterosexuálních párů, ale s výjimkou práv k dětem. Tento návrh ve Sněmovně zatím neprošel ani prvním čtením a komunita LGBT+ ho vnímá jako naprosto nedostatečný.