Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ne manželství, ale partnerství. Tak se má říkat svazku osob stejného pohlaví

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která podporuje manželství pro všechny, a Marek Benda, zastánce zakotvení toho, že manželstvím se může nazývat jen svazek muže a ženy foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předkladatelé návrhu na vyrovnání práv párů stejného pohlaví s heterosexuálními páry už nebudou prosazovat, aby se svazku osob stejného pohlaví nově říkalo „manželství“. Poslanec STAN Josef Bernard navrhl při jednání ústavně-právního výboru používat název „partnerství“.
  14:31aktualizováno  17:15

Pozměňovací návrh, který by z práv partnerů stejného pohlaví vyňal osvojení, představila Helena Válková z klub ANO. Ale ani uvnitř opozičního hnutí na to nemají jednotný názor.

Taťána Malá při jednání ústavně-právního výboru řekla, že pozměnila svůj původně konzervativní názor a že ať si o tom myslí, kdo chce, co chce, už dnes vyrůstají děti i v rodinách párů stejného pohlaví, a současný stav nechává v největší nejistotě právě tyto děti.

K žádnému doporučení se ovšem ve středu výbor nedobral, a to i proto, že někteří členové výboru, mezi nimi Marek Benda a Eva Decroix z ODS, pospíchali na shromáždění na podporu Izraele.

Zklamání Jsme fér ze snahy spojovat otázky manželství pro všechny a náhradní mateřství

Na jednání výboru dorazil zástupci sdružení Jsme fér, které usiluje o manželství pro všechny. Byli zklamáni, že poslanci nerozhodli.

„Stále je snaha to odkládat, navíc někteří se to snažili spojovat s otázkou surogátního mateřství, i když ty dvě věci spolu vůbec nesouvisí,“ řekla iDNES.cz právnička Jsme fér Adéla Horáková.

Ve hře jsou tak stále návrhy umožnit manželství, tedy nově spíše partnerství místo „registrovaného partnerství“ i párům stejného pohlaví, ale i konkurenční návrh konzervativních poslanců naopak zakotvit do Listiny základních práv, že manželství je výlučně svazek muže a ženy.

„Já jsem už zmínila v prvním čtení, že jsme ochotni se bavit i o samotném názvu, což je nejčastější výhrada všech odpůrců. Pro mě je nepřijatelné, abychom ustoupili jako předkladatelé z rodičovských práv, myslím, že opravdu má dojít k jejich narovnání. Chápu LGBT+ komunitu, že je pro ně velmi složitě přijatelné se dívat na takovýto kompromis, ale je to zkrátka v tuto chvíli maximum možného,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf poslanců ODS Marek Benda, který je i místopředsedou ústavně-právního výboru, naopak dosud sháněl hlasy pro ústavní zakotvení ochrany manželství jen mezi mužem a ženou. Zastánci pro to jsou v jeho straně, u lidovců, v SPD i ANO, ale pro takovou změnu je potřeba nejméně 120 hlasů poslanců.

Existuje i třetí návrh poslance Jiřího Navrátila z KDU-ČSL, který také počítá s tím, že by se dosavadní registrované partnerství nově nazývalo jen „partnerství“. Lidovecký poslanec, který udělal coming out a přihlásil se k menšinové sexuální orientaci, navrhl vyrovnat práva párů stejného pohlaví na úroveň heterosexuálních párů, ale s výjimkou práv k dětem. Tento návrh ve Sněmovně zatím neprošel ani prvním čtením a komunita LGBT+ ho vnímá jako naprosto nedostatečný.