Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Děti čekají, vyzvaly osobnosti politiky, aby přijali manželství pro všechny

Česko

  13:29
Zákon o manželství pro všechny půjde v příštích týdnech do závěrečného třetího čtení v Poslanecké sněmovně. Čekání tisíců LGBT rodin s dětmi připomněl v sobotu 17. února koncert Česko za rovné manželství. Na vyprodanou hudební akci dorazily stovky lidí.

Na koncertu promluvily desítky známých osobností veřejného, uměleckého, náboženského a politického života. S projevy na podporu přijetí manželství pro všechny páry vystoupili zakladatel a ředitel Divadla Ungelt a autor otevřeného dopisu o rovném manželství pro premiéra Fialu Milan Hein, cukrář a porotce pořadu Peče celá země Josef Maršálek nebo moderátorka Ester Janečková.

Na podporu manželství pro všechny páry a žehnání stejnopohlavním párům promluvili autor projektu Víra v barvách duhy Tobiáš Frýdl z Československé církve husitské, farář Mikuláš Vymětal z Českobratrské církve evangelická, Sylvie Wittmann z Liberální židovské komunity a Petr Jan Vinš z České starokatolické církve.

V rámci hudebního programu vystoupily české hvězdy Thom Artway, Tereza Mašková, Jan Bendig, Pam Rabbit nebo Folklorní soubor Verpán. Celým večerem provázeli herec Petr Vančura a herečka Erika Stárková.

Koncert se konal v rámci celostátní kampaně Děti čekají. Výzva upozorňuje na děti vychovávané dvěma rodiči stejného pohlaví.

Škatulka „těch druhých“

„Společná rodičovská práva jsou od začátku podstatou diskuze o rovném manželství. Pokud Sněmovnou neprojde zrovnoprávnění zahrnující společná rodičovská práva, následky neponesou ani tak rodiče, jako především jejich děti,“ říká ředitel iniciativy Jsme fér Czeslav Walek.

„Situace statisíců LGBT lidí se v naší společnosti ještě zhorší, protože politická reprezentace vyšle společnosti jasný vzkaz o tom, že je v pořádku, aby LGBT lidé a jejich rodiny zůstávali ve zvláštní škatulce těch druhých,“ dodává Walek.

Iniciativa Jsme fér, která akci zaštiťovala, otevřela veřejnou diskuzi o manželství pro všechny páry v České republice již v roce 2017. Od té doby narostl počet dětí žijících v duhových rodinách a další LGBT páry si založení rodiny přejí.

Dětem chybí pěstouni

Jejich dětem však stát neposkytuje stejnou právní ochranu a sociální jistoty jako ostatním – v očích zákona smí být rodičem jen jeden z páru a ten druhý k dítěti nemá žádná formalizovaná práva ani povinnosti. Takové uspořádání dítěti přináší rizika v případě dlouhodobého onemocnění zákonného rodiče, jeho smrti nebo rozpadu rodiny.

Na 8 000 dětí se v současnosti nachází v ústavní péči. Státu aktuálně chybí pěstouni, kteří by jim poskytli adekvátní zázemí. Desítky českých dětí ročně jsou tak dávány k adopcím do zahraničí.

Páry stejného pohlaví by pro tyto děti mohly být řešením situace. Bohužel se však za současné situace adoptivním rodičem může stát jen jeden z páru, a právě kvůli této nejistotě jich řada s osvojením váhá. Přijetí manželství pro všechny přinese i právo společného osvojení, a tedy vytvoření stabilní rodiny s plnou právní ochranou a rodinnou stabilitou pro všechny její členy, zejména pro děti.

Autor: