Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dobiášová obvinila Wollnera z bossingu a obtěžování, ČT to prošetřuje

Marek Wollner foto: ČTK

Česká televize (ČT) prošetřuje podezření na bossing a sexuálního obtěžování. Bývalá členka redakce pořadu Reportéři České televize Markéta Dobiášová z těchto činů obvinila na svém webu šéfredaktora reportážní publicistiky ČT Marka Wollnera. Server Hlídací Pes píše, že řada redaktorů se za svého kolegu postavila.
  14:37

„Paní Dobiášová se na vedení Zpravodajství ani na vedení České televize neobrátila s podnětem, který by se týkal nevhodného chování nadřízených. Informacemi, které uvedla na svém webu, se přesto adekvátně zabýváme a šetříme je,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková.

Markéta Dobiášová svůj článek publikovala 16. listopadu na svém webu inFakta. V něm Wollnera mimo jiné obviňuje z bossingu či sexuálního harašení a ukazuje screenshoty konverzací s bývalými kolegyněmi. Jedna z nich podle ní tvrdí, že Wollner „zamknul kancl, když jsem psala scénář, strčil mou ruku mezi nohy… Chtěl, abych mňoukala, než mi schválí scénář, saháni na prdel normálka“ cituje konverzaci.

Jedno z dalších obvinění se týká reportáže, která pojednávala o developerském projektu v Lysolajích. Tu měl Wollner zastavit.

„Nechci se v tom pitvat. Popisuji mediální prostředí a chci se věnovat jiné práci. Tohle dohadování přes média mi přijde odpoutávání pozornosti. Ať si to řeší televize a vypořádá se s tím sama,“ uvedla na dotaz Dobiášová. „Napsala jsem, co jsem napsala, nechci se v tom dál rýpat,“ dodala.

Za Wollnera se podle serveru Hlídací Pes postavilo i šestnáct jemu podřízených editorů a redaktorů. Mezi nimi například reportérka Jana Neumannová, která na Facebooku uvedla, že s Wollnerem spolupracuje už přes třináct let. „Téma sexuálního obtěžování zvedla Markéta Dobiášová, která se postavila na stranu antivaxerů a ruské propagandy a vyřizuje si účty se všemi redakcemi, kterými za poslední roky prošla,“ napsala.

„Myslím, že televize může klidně Marka vyšetřovat. Zjistí, že občas pochválil ženské nohy, někdy řekl možná pro někoho nevhodnou větu. Ale garantuji vám, že nikdo nemusí a nemusel zamčený v kanceláři mňoukat,“ dodala.

Wollner se však brání tím, že reportérka Markéta Dobiášová, která na reportáži pracovala, ji nedokázala během několika měsíců dokončit a poté odešla pracovat do jiného média.

Markéta Dobiášová pracovala v České televizi v letech 2003 až 2020, byla reportérkou v pořadu Reportéři ČT a uváděla pořad 168 hodin. Poté pracovala pro televizní stanici CNN Prima News, portál Seznam Zprávy či Reflex. V současné době vede server inFakta, kde popisuje své působení v redakci ČT, kterou zde kritizuje. Zároveň se věnuje článkům o koronaviru či vakcinaci a kritizuje vládní opatření proti pandemii.

Marek Wollner pracuje v České televizi od roku 1999, má zkušenosti i z redakcí Lidových novin, Respektu a Týdne.

Autoři: ,