Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejspíš se neshodneme, míní Jurečka k Pavlově pozvánce ANO k řešení důchodů

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka neočekává, že by se na čtvrteční schůzce se zástupci hnutí ANO na Pražském hradě povedlo vládě najít shodu s opozicí ve věci důchodové reformy. Pokud ale bude jednání konstruktivní, mohl by z nějaké další schůzky vzejít kompromis. Jurečka to ve středu řekl novinářům po jednání vlády.
  16:02

Představitelé ANO už dříve uvedli, že od čtvrteční schůzky očekávají získání podkladů, které vedly k hlavním změnám obsaženým v reformě

„Z naší strany, a mluvím za celou koalici, je tady otevřenost v tom hledat shodu i s opozicí na důchodové reformě, aby důchodová reforma byla dlouhodobě udržitelná,“ řekl Jurečka. Podle něj ale zatím hnutí ANO nepodalo žádný návrh, jak by chtělo návrh vlády měnit.

Podle Jurečky případné změny v reformě musí zachovat její hlavní princip, a to je zvýšení udržitelnosti celého systému. Reforma musí zajistit, aby byly férové důchody nejen pro současné, ale i pro budoucí důchodce. Penzijní systém se zároveň musí vyrovnat s prodlužováním očekávané doby dožití, s nižší porodností a s pozdějším nástupem lidí na trh práce.

„Pokud budou návrhy opozičních partnerů takové, že se dokážeme v těchto mantinelech pohybovat, můžeme se bavit o změně parametrů,“ řekl Jurečka. Nepředpokládá ale, že by se podařilo dohody dosáhnout už ve čtvrtek.

Schůzky organizované prezidentem Petrem Pavlem se kromě Jurečky zúčastní první místopředseda ANO Karel Havlíček, předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová a poslanec ANO Aleš Juchelka. Schillerová si od schůzky slibuje zejména to, že opoziční hnutí obdrží podklady, které vedly k nejzásadnějším změnám, například co se týče navyšování věku pro nástup do penze. Podle Juchelky navrhovaná opatření nejsou udržitelná ani férová.

Pavel o důchodové reformě jednal už samostatně s Jurečkou i se zástupci ANO. Mezi hlavními problémy návrhu jmenoval prezident stanovení věku odchodu do důchodu, předčasné odchody u náročných povolání a jejich definice.

Důchodová novela upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy, snížení výpočtu nových důchodů či dřívější penzi pro náročné profese. ANO vadí hlavně navyšování věku pro nástup do penze, snížení výpočtu penzí i nastavení pravidel dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí.

Autoři: ,