Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jurečka se neshodl s tripartitou na minimální mzdě. Vládě navrhne nižší variantu

Česko

  8:17aktualizováno  18:33
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu promluvil o růstu minimální a zaručené mzdy. Na pondělním jednání s odbory a zaměstnavateli nenašli aktéři shodu, o navýšení od ledna má tak rozhodnout vláda. Podle Jurečky je pravděpodobnější pomalejší růst. Do pěti let by měla dosáhnout na 45 % průměrné mzdy. Návrh podporuje i premiér Petr Fiala, podle kterého je realistický.

Premiér předpokládá, že se na něm ministři shodnou. Zopakoval, že minimální mzda podle něj nemá být napojena na takzvanou mzdu zaručenou.

„Minimální mzda roste rychleji než inflace. Opravdu roste slušným tempem. Jsme na určité hranici toho, co jsou firmy schopny v tomto tempu zvládnout, abychom nespustili v určitých regionech případné propouštění,“ řekl ministr. Podle něj se od roku 2015 minimální mzda zvýšila o 105 procent a inflace o 53 procent.

Podle podkladů ministerstva práce za nejnižší částku loni pracovalo asi 118 000 lidí. Minimální mzda se zvedla letos v lednu o 1 100 korun na 17 300 korun. Odpovídá tak zhruba 40 procentům průměrné mzdy. Do roku 2028 má vzrůst na 45 až 50 procent.

Jurečkův úřad směřuje k tomu, aby Česko mělo předvídatelný systém zvyšování minimální mzdy. „To naplníme zákoníkem práce, který budeme během prvního pololetí příštího roku legislativně upravovat,“ řekl.

V roce 2025 už má fungovat. „Minimální mzdu už bychom opravdu zvyšovali přesně podle znění zákona. Dohodli jsme se na tom, že do pěti let bude na hodnotě 45 % průměrné mzdy,“ vysvětlil.

Jurečka odmítá kritiku. „Inflace meziročně roste pomaleji, než navyšování minimální mzdy. To znamená, že minimální mzda opravdu roste solidním tempem a na hranici toho, co jsou v současnosti firmy schopné vyplácet. Nechceme zaměstnavatele motivovat k propuštění,“ doplnil.

Odbory požadují navýšení o 2 200 korun na 19 500 korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 1 000 korun. Marian Jurečka předložil dva návrhy, navýšení buď o 1 600 korun na 18 900 korun, nebo o 2 100 korun na 19 400 korun. Dříve uvedl, že vláda podle něj schválí nižší návrh.

To by od ledna znamenalo růst minimální mzdy o 9,2 procenta. Zaměstnavatelům by se zvedly náklady na nejméně placeného pracovníka o 2 141 korun měsíčně, tedy ročně o 25 690 korun. Celkem by je to mohlo stát 2,9 miliardy korun navíc. Stát by na sociálních odvodech získal 680 milionů korun navíc, na zdravotních dalších 290 milionů.

Částka 1600 korun podle Jurečky znamená nominálně nejvyšší navýšení minimální mzdy v historii. „V posledních deseti letech se výše minimální mzdy pohybovala kolem 35 % průměrné mzdy, teď dosáhla na 41 %, v příštím roce už se posuneme v cyklu k té hranici 45 %,“ míní ministr.

Jurečka navrhuje o stejnou částku zvýšit i zaručenou mzdu. „Chceme pomoci lidem, kteří pracují jako kuchařky, školníci, pracovníci sociálních služeb a zdravotnických zařízení. Navýšením zaručené mzdy jim zaručíme lepší platové ohodnocení,“ slíbil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!