Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

OSN chrání teroristy, nezávislost na ruském plynu něco stojí, řekla Pekarová

Tisková konference TOP 09 . Na snímku Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně TOP 09). (16.října 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v Rádiu Impuls okomentovala slova ministryně obrany Jany Černochové, která uvedla, že Organizace spojených národů podporuje teroristickou organizaci Hamás útočící na Izrael. Výzvu šéfky obrany k vystoupení ze společenství předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová nepodporuje, vyjádřila ovšem pro tento výrok pochopení.
  18:22

Výzvu šéfky obrany k vystoupení z OSN předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová nepodporuje. V Impulsech Honzy Benešovského řekla, že má Česko v OSN jiný úkol.

„Většina v OSN evidentně není schopná pojmenovávat věci správnými jmény, a tím může vytvářet dojem, že je víc na straně těch teroristů. Tato většina v tuto chvíli spíš chrání teroristy. Vím, že máte rádi titulkovou zkratkovitost, ale tyto věci nejsou černobílé ani zkratkovité a není možné je tak jednoduše říkat.“ Z OSN by šéfka české Sněmovny nevystupovala. Podle svých slov by se ji snažila měnit zevnitř.

Nezávislost na ruském plynu něco stojí

Markéta Pekarová Adamová je přesvědčená o tom, že balíček změn pro uzdravení veřejných financí je správně nastavený. Kritiku za zvýšení životních nákladů odmítá s tím, že nezávislost na ruském plynu něco stojí.

„Vůbec nikdo nám nevyčítá, že jsme neslibovali zastropování cen energií, že jsme neslibovali, že budeme plošně ceny energií dotovat jak domácnostem, tak také průmyslu,“ řekla politička s tím, že je důležité, že vláda dělá to, co je správné.

„Pamatuji si, jak jsme zhruba před rokem slyšeli, že všichni zmrznou a zkrachují přes zimu, protože nebudeme schopní tak rychle nahradit ruský plyn, na kterém nás Babišova vláda udělala téměř stoprocentně závislými. A my jsme to dokázali. Ani jsme nezmrzli, ani se mohutně nekrachuje. Toto všechno bylo potřeba z něčeho zaplatit. A tyto kroky jsme nemohli předvídat, když byly volby,“ dodala.

Ve vysílání zazněl i komentář k právě probíhajícímu soudu s exposlancem TOP 09 Dominikem Ferim, který je obžalovaný z jednoho pokusu a dvou případů znásilnění.

„Mě to mrzí i z lidského hlediska, protože si myslím, že pokud bude uznán vinným, pokud opravdu takové činy udělal, tak jsem se i já velmi mýlila v jeho osobě. Myslím, že je důležité, že u nás probíhají v tomto směru soudy a vyšetřování zcela nezávisle.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!